Dve tretiny ľudí by chcelo investovať. Nevedia však ako

Až dve tretiny Slovákov by chcelo investovať, avšak nemá vedomosti o ponúkaných možnostiach. Ľudia na investovanie nemajú v prvom rade odborné vedomosti, podporu či finančného sprostredkovateľa. Bez pomoci vidia v investovaní viac rizík ako výhod. Skúsenosti s investovaním majú predovšetkým cez rôzne formy sporenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti FinGO.

13.03.2021 08:00
debata (3)

Podľa ekonomickej analytičky Lenky Buchlákovej zo spoločnosti FinGO sú ľudia na Slovensku pri investovaní veľmi konzervatívni. Uprednostňujú bezpečnosť investícií pred výnosom. Spravidla tak podľa nej investujú skôr do konzervatívnych fondov, respektíve rôznych bankových produktov. Zriaďujú si termínované vklady alebo sporenia k účtom, kde sú ich prostriedky chránené Fondom na ochranu vkladov, ale majú takmer nulový výnos.

„Asi tretinu ľudí, ktorí investujú, môžeme nazvať vyváženými investormi. Sú ochotní podstúpiť menšie riziko. Síce investujú väčšiu časť peňazí do konzervatívnych fondov, ale hľadajú možnosti pre kombinované investovanie. Napríklad investovaním do ETF fondov alebo zlata,“ povedala Buchláková. Ľudia majú v bankách podľa Národnej banky Slovenska odložených vyše 40 miliárd eur, ročne ide o desiatky eur, ktoré zlhtne na bežnom účte klientovi inflácia.

Ide o 70 percent z celkového finančného majetku obyvateľstva. Na bežných účtoch majú nulový, alebo v súčasnosti len minimálny úrok. Zhruba tretina ľudí mala za vlaňajšok majetok v akciách, dlhopisoch či podielových fondov. Akcie predstavujú len do jedného percenta z hodnoty ich majetku. „Niekedy sa mylne domnievame, že ak odkladáme peniaze na sporiaci účet, že vlastne investujeme. Ak sa ale pozrieme na úroky, peniaze sa nám zhodnocujú minimálne,“ skonštatovala Buchláková.

Akcie sú v súčasnosti jedným z najpopulárnejších spôsobov investovania. Hodnota akcií síce kolíše, ale prinášajú vyššie zisky ako investície s nižším rizikom. „Ak napríklad tento mesiac investujem 100 eur, tak za to môžem kúpiť 20 podielových jednotiek vo fonde, lebo jedna má hodnotu 5 eur. Ale o pol roka už za tých istých 100 eur môžem nakúpiť až 100 podielových jednotiek vo fonde,“ vysvetľuje príklad Buchláková. Ako dodala, práve toto sa stalo, keď nastala kríza.

Ľudia v podstate za tých istých 100 eur nakúpili niekoľkonásobne viac podielových jednotiek a keď sa neskôr trh pomaličky spamätával, tak už na tom zarábajú. Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat, v celom regióne strednej a východnej Európy tvoria akcie približne päť percent z celkového finančného majetku ľudí. Na západe je to až štvrtina celkových finančných aktív domácností.

V deviatich členských štátoch EÚ bolo hlavným finančným majetkom domácností podiel akcií a investičných fondov. Spomedzi nich bolo Estónsko jediným členským štátom, kde tento podiel predstavoval viac ako 56,7 percenta z celkových finančných aktív držaných estónskymi domácnosťami. Investovanie do akcií a investičných fondov bolo oveľa nižšia v Írsku, Holandsku a Spojenom kráľovstve, kde tento nástroj predstavoval 12,7 percenta až 14 percent z aktív domácností.

„Finančne gramotnejšie sú hlavne domácnosti s vyšším vzdelaním, s úverom na bývanie a s vyšším podielom finančných aktív,“ doplnila Buchláková. Hlavným argumentom ľudí, prečo nešetria a následne neinvestujú je, že nemajú z čoho. Podľa Eurostatu z roku 2019 však mesačne míňame na zbytočnosti v priemere 65 eur. „Investovať do ETF fondov či zlata môžete od 25 eur mesačne, takže to, čo miniete za šaty, ktoré nepotrebujete, môžete investovať do svojej budúcnosti,“ uzavrela Buchláková.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #banka #účet #sporenie #investovanie