V zákone o územnom plánovaní bude ukotvené postavenie VÚC ako odvolacieho orgánu

V pripravovanom zákone o územnom plánovaní bude ukotvené postavenie Vyššieho územného celku (VÚC) ako odvolacieho orgánu v oblasti územného plánovania. Kompetencie okresných úradov v sídle kraja v oblasti územného plánovania sa presunú na VÚC. Na takejto úprave pripravovanej legislatívnej normy sa zhodli dnes podpredseda vlády Štefan Holý a predsedovia VÚC. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR s tým, že vicepremiér Holý hovoril so županmi aj o pripravovanom stavebnom zákone.

04.03.2021 17:42
debata

Podľa Štefana Holého má dialóg s predsedami žúp veľký zmysel. „Zhodujeme sa na cieli, ktorým sú jasné a transparentné procesy bez diskriminácie účastníkov konania a rovnako na rozložení zodpovednosti v týchto procesoch medzi štát, samosprávu a súkromný sektor. Zvýšenie transparentnosti a efektivity konania posilní postavenie každého subjektu, o ktorého práva v tomto konaní ide,“ dodal vicepremiér Holý s tým, že len takto sa dá dosiahnuť zvýšenie dostupnosti bytov, zníženie ich cien a rozbehnúť masívnu výstavbu štátnych nájomných bytov.

Pre župy je kľúčovou oblasťou predovšetkým oblasť územného plánovania. Podľa predsedu SK8 Jozefa Viskupiča je územné plánovanie na regionálnej úrovni základom toho, ako môžu svoje regióny rozvíjať. V súčasnej podobe návrhu zákona však vyšší územný celok ako orgán územného plánovania chýba. Dohodnutou zmenou sa však podľa neho dosiahne zefektívnenie, vyššia koordinácia a transparentnosť v procese územného plánovania. „Dokončí sa totiž decentralizácia a zodpovednosť preberú priamo volení zástupcovia občanov,“ dodal Jozef Viskupič.

debata chyba
Viac na túto tému: #stavebný zákon #VÚC #Holý