Holý reaguje na kritku od ZMOS: Trafená hus zagágala

Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý obviňuje samosprávy, že ako stavebné úrady pri prenesenom výkone štátnej správy fatálne zlyhali.

, 24.02.2021 18:34
Štefan Holý Foto: ,
Štefan Holý tvrdo kritizuje samosprávy a stavebné úrady.
debata (9)

Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) v reakcii na kritiku Združenia miest a obcí Slovenska,ktoré ho obvinilo z toho, že nová stavebná legislatíva je šitá na mieru developerom, tvrdí, že to nie je vôbec pravda.

Podľa neho stavebné úrady v pracovnej verzii návrhu zákona neprechádzajú na licencovaných projektantov ako tvrdí ZMOS, ale na štát. Vraj preto, že samosprávy pri prenesenom výkone štátnej správy ako stavebné úrady fatálne zlyhali. Štátu teda nezostáva nič iné, než si túto prenesenú kompetenciu vziať späť.

Podľa Holého sú dôsledkom zlyhania stavebných úradov nedostatok bytov a ich astronomické ceny, ktoré si občania nemôžu dovoliť platiť. „Aj preto prídeme v blízkej dobe s detailnou koncepciou výstavby štátnych nájomných bytov,“ dopĺňa.

Množstvo predstaviteľov samosprávy, ktorí majú tendenciu správať sa ako novodobí zemepáni, sú pre svojich občanov synonymom korupcie.
Štefan Holý,podpredseda vlády pre legislatívu

Taktiež odmieta tvrdenie, že po novom by si developeri mohli sami presadiť zmenu územného plánu. „Podľa nášho zámeru môžu spolupracovať s obcou alebo spracovať aj samostatne návrh zmeny územného plánu, tento však musia predložiť starostovi obce alebo primátorovi mesta,“ hovorí s tým, že starosta je následne povinný predložiť tento návrh na rokovanie obecného či mestského zastupiteľstva.

Tento zámer podľa Holého vychádza z doterajšej praxe, kde neschopnosť alebo nekalé zámery mnohých zástupcov samosprávy umelo blokovali proces rozvoja územia do takej miery, že sa to stalo pre občanov a podnikateľov neúnosným.

Mestá a obce sa musia sústrediť na kvalitné spracovanie územného plánu a stanoviť jasné a zrozumiteľné pravidlá pre výstavbu. Návrh legislatívnej zmeny zároveň nastavuje pravidlá vydávania následných povolení, aby stavebník ešte pred začiatkom povoľovania stavby presne vedel, čo musí splniť a kedy bude môcť začať stavať.

„Šedá zóna pre rozhodnutia starostov a primátorov či svojvôľa predstaviteľov samosprávy v tejto oblasti sa jednoducho musia skončiť,“ zdôrazňuje.

Na margo vyjadrení o korupcii Holý pripomína, že vláda od začiatku preukazuje absolútne nekompromisný prístup ku korupcii a neúprosne ju prenasleduje a trestá, na druhej strane majú skôr predstavitelia samospráv tendenciu správať sa ako novodobí zemepáni a pre svojich občanov sú synonymom korupcie. Z preneseného výkonu štátnej správy v oblasti stavebného konania sa v rukách samosprávy stal podľa neho v mnohých prípadoch „zdroj obrovskej korupcie a vydierania.“ Udržiavanie tohto stavu je pre vládu neprijateľné.

ZMOS v stredu na rokovaní svojho predsedníctva odmietlo návrh novely stavebnej legislatívy z dielne podpredsedu vlády pre legislatívu. Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren označil návrh za zlý, nedokonalý a nebezpečný nezmysel. Myslí si, že ide o pokus ukradnúť kus štátu, legalizovať korupciu, sprivatizovať stavebné konanie a o snahu obmedziť práva samosprávam i občanom. Chren tvrdí, že ak by tento návrh písali developeri a finančné skupiny, nevyzeral by inak.

9 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy