Nezamestnanosť sa minulý mesiac zvýšila v 73 okresoch na Slovensku

V ôsmich okresoch už miera nezamestnanosti presahuje 15 percent. Najvýraznejší nárast, a to o 1,08 percentuálneho bodu, zaznamenal v januári okres Kežmarok.

21.02.2021 09:31
pracovna navsteva eurokomisara Antonio Tajani v... Foto: ,
Aktuálne je najväčší problém nezamestnanosťou v okrese Kežmarok, stúpa však takmer všade.
debata (1)

Okres Rimavská Sobota si aj v januári tohto roka zachoval nelichotivé prvé miesto v miere nezamestnanosti. V tomto okrese totiž bola v minulom mesiaci najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti spomedzi všetkých okresov na Slovensku, keď dosiahla 20,49 percenta.

V porovnaní s koncom minulého roka je to nárast o 0,23 percen­tuálneho bodu. Druhú najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti mal minulý mesiac okres Revúca, a to 19,04 percenta. V tomto okrese miera nezamestnanosti v januári stúpla o 0,70 percen­tuálneho bodu.

O 1,08 percen­tuálneho bodu na 19,01 percenta vzrástla v prvom mesiaci tohto roka miera nezamestnanosti v okrese Kežmarok. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Miera evidovanej nezamestnanosti sa v minulom mesiaci zvýšila v 73 okresoch na Slovensku, klesla v 5 okresoch a bez zmeny zostala v jednom okrese. V ôsmich okresoch už miera nezamestnanosti presahuje 15 percent. Najvýraznejší nárast, a to o 1,08 percen­tuálneho bodu, zaznamenal v januári spomínaný okres Kežmarok. Oproti koncu minulého roka miera nezamestnanosti minulý mesiac mierne klesla len v okresoch Sabinov, Žarnovica, Námestovo, Žilina a Bratislava I, a to o 0,01 až 0,03 percentu­álneho bodu.

Najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola na konci minulého mesiaca v okrese Bratislava V. Z celkového počtu ekonomicky aktívnych osôb bolo v tomto okrese 3,84 percenta disponibilných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce.

Nasleduje okres Hlohovec s mierou evidovanej nezamestnanosti na úrovni 3,94 percenta a okres Bratislava I, kde miera nezamestnanosti v januári dosiahla 4,03 percenta.

Do pätice okresov s najnižšou mierou nezamestnanosti sa dostali aj okresy Ilava a Trenčín. Okres Ilava vykázal mieru nezamestnanosti 4,22 percenta a okres Trenčín 4,30 percenta.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v januári tohto roka oproti decembru vlaňajška zvýšila o 0,24 percen­tuálneho bodu na 7,81 %. Stúpla tak tretí mesiac po sebe. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 213 881 dispo­nibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s decembrom minulého roka ide o nárast o 6 697 ľudí. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 8,50 percenta.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #nezamestnanosť #nezamestnanosť na Slovensku
Flowers