Respirátory FFP2 a FFP3 by mali byť od piatka lacnejšie. Štát pri nich zrušil DPH

Na respirátory FFP2 a FFP3 sa od piatka 12. marca uplatňuje nulová sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH). Legislatívna úprava, ktorou sa zaviedla nulová sadzba DPH na respirátory, totiž v piatok vyšla v Zbierke zákonov SR a týmto dňom aj nadobudla účinnosť. Nulová sadzba DPH na respirátory FFP2 a FFP3 sa bude uplatňovať do konca apríla tohto roka. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo financií SR.

12.02.2021 11:15 , aktualizované: 11:23
debata (3)

„Dnešným dňom je možné začať uplatňovať nulovú sadzbu DPH na uvedené prostriedky na ochranu dýchacích orgánov,“ uviedol rezort financií. Vláda chce týmto krokom zabezpečiť lepšiu cenovú dostupnosť účinnej ochrany obyvateľstva pred ochorením COVID-19, keďže uplatňovaním nulovej sadzby DPH na uvedené respirátory očakáva zníženie ich ceny pre konečného spotrebiteľa. Opatrenie bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy v odhadovanej výške 15,75 milióna eur.

Na nulovú sadzbu DPH pri respirátoroch FFP2 bude reagovať aj obchodný reťazec Lidl. Ako uviedol vedúci úseku komunikácie Lidl Tomáš Bezák, garantovaná maximálna cena za jeden kus bude 0,49 eura až do konca apríla. Podľa jeho slov bude predávaný bez zisku pre obchodný reťazec. Lidl ale obmedzil maximálne množstvo na jeden nákup na desať kusov. Ako upozornil Bezák, očakáva sa veľký záujem zákazníkov, preto Lidl nedokáže zaručiť, že respirátory budú v predajniach neustále dostupné.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #DPH #respirátor #FFP2 #ako používať respirátor