Daňový bonus na dieťa si neoprávnene nárokovalo vyše 7 tisíc rodičov

Celkovo si podľa Finančnej správy neoprávnene vyšší daňový bonus na dieťa uplatnilo 7320 rodičov a štát tak ukrátili o 1,6 milióna eur.

03.02.2021 10:54
rodina, rodičia, dieťa, bábätko Foto:
Finančná správa bude rodičov kontrolovať opätovne.
debata (5)

Finančná správa bude kontrolovať uplatňovanie daňového bonusu na dieťa. Pri kontrolách za rok 2018 totiž našla viaceré nezrovnalosti. Odhalila prípady, keď si daňový bonus na dieťa uplatnili obaja rodičia, alebo jeden z nich si ho nárokoval u viacerých zamestnávateľov.

Celkovo si takto neoprávnene vyšší daňový bonus na dieťa uplatnilo 7320 rodičov a štát tak ukrátili o 1,6 milióna eur. Informovala o tom hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská.

Finančná správa vyzýva daňovníkov, aby pri podávaní daňových priznaní dbali na správnosť údajov. Okrem iného bude venovať zvýšenú pozornosť aj uplatňovaniu daňového bonusu na dieťa. U niektorých daňovníkov totiž finančná správa odhalila pri uplatňovaní daňového bonusu na dieťa nezrovnalosti. Až 7320 rodičovských párov si cielene či omylom uplatňovalo neoprávnene vyšší daňový bonus na dieťa a ukrátili tak štát o 1,6 milióna eur na daniach.

Najčastejšie sa podľa nej stáva, že si daňový bonus na dieťa neoprávnene uplatnia obaja rodičia. Stalo sa to v 3826 prípadoch a štát na daňovom bonuse na dieťa prišiel o viac ako 821.000 eur. Ďalších približne 760 000 eur bolo neoprávnene uplatnených v prípadoch, keď si daňový bonus na dieťa uplatnil iba jeden rodič, avšak viacnásobne alebo vo vyššej výške (3494 prípadov).

Dodala, že v prípade daňového bonusu na dieťa nejde o poslednú kontrolu. Finančná správa pripraví rovnaký odhad a identifikáciu daňovníkov s viacnásobným uplatnením daňového bonusu aj za rok 2019. Okrem toho začína finančná správa kontrolovať a kvantifikovať výpadky daňových príjmov aj v iných oblastiach.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Finančná správa #daňový bonus na dieťa #Finančné riaditeľstvo SR
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy