Obchodná vojna Trumpa s Čínou má dôsledky. USA pripravila o státisíce pracovných miest

Obchodný konflikt odchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou pripravil Spojené štáty až o 245-tisíc pracovných miest. Postupné zmierňovanie dovozných ciel na obidvoch stranách by však podporilo ekonomický rast a do roku 2025 by mohlo vytvoriť 145-tisíc dodatočných pracovných pozícií. Poukázala na to tento týždeň zverejnená štúdia spoločnosti Oxford Economics pre Americko-čínsku obchodnú radu (USCBC).

16.01.2021 20:20
Donald Trump Foto: ,
Dosluhujúci americký prezident Donald Trump
debata (9)

Štúdia, o ktorej informovala agentúra Reuters, zahrnuje aj „scenár eskalácie sporu“, ktorý počíta s výrazným narušením vzájomných obchodných vzťahov medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. Takýto vývoj by hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov zredukoval v najbližších piatich rokoch o 1,6 bilióna amerických dolárov (1,32 bilióna eur).

Už v roku 2022 by to pre USA mohlo znamenať o 732-tisíc menej pracovných miest a do roku 2025 by mohlo prísť k ďalšej redukcii o 320-tisíc pozícií. Štúdiu zverejnili iba pár dní pred tým, než prezidentský úrad prevezme Joe Biden. Ten zatiaľ nemá v pláne meniť Trumpom zavedené clá. Ako uviedol, bude spolupracovať so spojencami USA s cieľom zvýšiť tlak na Čínu, aby svoj prístup k iným krajinám zmenila.

Ako však uviedol šéf USCBC Craig Allen, je potrebné poukázať na dôsledky obchodnej politiky voči Číne, aj keď on sám Trumpom zvolené kroky podporuje. „Čo sa týka ciel, je dôležité, aby sme poznali celkové ekonomické dôsledky takéhoto rozhodnutia,“ povedal. Podľa štúdie Oxford Economics americký vývoz do Číny zabezpečuje prácu zhruba 1,2 milióna Američanom a čínske nadnárodné spoločnosti priamo zamestnávajú približne 197-tisíc občanov USA.

Americké firmy zasa v Číne investovali zhruba 105 miliárd amerických dolárov. „Keďže sa očakáva, že v nasledujúcom desaťročí sa Čína bude na raste svetovej ekonomiky podieľať približne tretinou, pre americké firmy bude čoraz dôležitejšie udržať si prístup na tento trh, ak budú chcieť mať globálny úspech,“ dodáva sa v štúdii.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #Donald Trump #obchodná vojna