Od januára stúpli živnostníkom minimálne sociálne odvody

03.01.2021 13:15
živnostník, pásy trávy, práca
Živnostníkom stúpnu minimálne odvody. Autor:

Ak živnostník za obdobie do konca vlaňajška platil minimálne poistné 167,89 eura, za obdobie od januára tohto roka najneskôr do 8. februára už do Sociálnej poisťovne zaplatí 180,99 eura mesačne.

Minimálne sociálne odvody pre vyše 140-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) od začiatku tohto roka stúpli o 13,10 eura na 180,99 eura mesačne.

Živnostník poslednýkrát za december minulého roka najneskôr do 8. januára tohto roka zaplatí minimálne poistné na sociálne poistenie v sume 167,89 eura, za január tohto roka najneskôr do 8. februára však už Sociálnej poisťovni uhradí najmenej 180,99 eura.

Zvýšenie sociálnych odvodov sa týka nielen tých SZČO, ktoré do poisťovne uhrádzajú minimálne sociálne odvody, ale aj tých, ktorých mesačné odvody sú nižšie ako 180,99 eura.

Ak teda živnostník aktuálne platí poistné do Sociálnej poisťovne napríklad 175 eur mesačne, za obdobie od 1. januára tohto roka bude platiť poistné z nového minimálneho základu, a to vo výške 180,99 eura.

Vyššie minimálne sociálne odvody SZČO prvýkrát zaplatia za január tohto roka, a to najneskôr do 8. februára tohto roka a naposledy za december tohto roka najneskôr do 10. januára 2022. „Informáciu o novej výške poistného dostanú SZČO počas januára 2021 zo Sociálnej poisťovne aj písomne,“ uviedla Sociálna poisťovňa.

Vyšší je aj maximálny vymeriavací základ

Od 1. januára tohto roka sa zvýšil aj maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie, a to zo 7 091 eur na 7 644 eur. Maximálny vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov totiž dosahuje sedemnásobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Najnižšie možné sociálne odvody sa pre SZČO na rok 2021 zvýšili vzhľadom na to, že priemerná hrubá mzda na Slovensku podľa Štatistického úradu SR v roku 2019 medziročne stúpla o 7,8 % na 1 092 eur.

Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na platenie odvodov je totiž naviazaný na vývoj priemerných hrubých zárobkov zamestnancov, a preto sa od začiatku januára tohto roka upravil smerom nahor takisto o 7,8 %, a to z 506,50 eura na 546 eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#živnostníci #SZČO #Sociálna poisťovňa #minimálne odvody
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku