0

Tradícia produkcie perníkov slabne

autor: 26.12.2020 13:54

Dlhoročná tradícia produkcie perníkov v Európskej únii (EÚ) slabne. Členské štáty únie totiž vyrobili vlani takmer 193-tisíc ton perníkov v hodnote okolo 504 miliónov eur, čo v porovnaní s rokom 2009 znamená prepad produkcie o 17 % hmotnosti. Slovensko nie je výnimkou, dokonca za prepadom únie ešte výrazne zaostáva. Vyplýva to z údajov, ktoré zvejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku sa vlani vyprodukovalo iba 641 ton perníkov, pričom v roku 2009 to bolo viac ako dvojnásobok vlaňajšej hodnoty, až 1 314 ton. Spomedzi členských štátov EÚ vyprodukovalo vlani najviac perníkov Nemecko (86-tisíc ton), čo predstavuje takmer polovicu celkovej výroby perníkov v EÚ podľa hmotnosti. Nasledovalo Holandsko (42-tisíc ton) a Poľsko (32-tisíc ton). Tieto tri členské štáty EÚ vyprodukovali v roku 2019 viac ako tri štvrtiny celkovej výroby perníkov v EÚ.

Zo 17 krajín EÚ, ktoré zverejnili svoje výsledky produkcie za vlaňajší rok, malo menšiu produkciu ako Slovensko len Fínsko (250 ton) a Slovinsko (0,35 tony).

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #perníky #pekári