Vypočítajte si poistné. Sociálna poisťovňa pripravila nové kalkulačky

23.12.2020 10:21

Sociálna poisťovňa (SP) zverejnila na svojej webovej stránke nové informatívne kalkulačky na výpočet poistného. Informoval o tom špecialista komunikácie SP Marian Škotka.

Kalkulačkou sa rozhodla uľahčiť výpočet poistného na obdobie od Nového roka, keďže práve od 1. januára 2021 sa mení minimum a maximum vymeriavacieho základu pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby (DPO).

„SZČO si v kalkulačke najprv zadá príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, následne aj čiastkový základ dane a zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, na povinné nemocenské a dôchodkové poistenie i do rezervného fondu solidarity,“ vysvetlil Škotka. Takto si vypočíta vymeriavací základ a tiež jednotlivé sumy poistného. Ide o poistné na nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. SZČO sa zároveň dozvie aj súčet – celkové poistné, ktoré bude mesačne odvádzať SP.

„Dobrovoľne poistená osoba si v kalkulačke najprv určí, aký je typ dobrovoľne poistenej osoby – pomôcku s opisom nájde pri kalkulačke – potom zadá svoj vymeriavací základ a kalkulačka jej informatívne vypočíta jednotlivé druhy poistného a ich súčet,“ špecifikoval Škotka. Takto sa dozvie, koľko má celkovo mesačne odvádzať SP.

Ako avizovala poisťovňa, pripravuje aj ďalšiu kalkulačku, a to na informatívny výpočet poistného pre SZČO od 1. februára 2021. Podľa nej živnostníci a ostatné SZČO, ktoré podali daňové priznanie za rok 2019 po 31. marci 2020, zistia, či budú od 1. februára 2021 povinní platiť poistné na sociálne poistenie, a tiež si budú môcť informatívne vypočítať jeho výšku.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#poistné #Sociálna poisťovňa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku