Pellegriniho strana žiada okamžité odvolanie šéfa PPA Jaroslava Jánoša

Mimoparlamentná strana Hlas - sociálna demokracia žiada okamžité odvolanie šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jaroslava Jánoša. Informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

18.12.2020 11:22 , aktualizované: 16:01
Hlas, snem, Pellegrini, Saková, Raši, Foto: ,
Nezaradení poslanci NR SR zľava Denisa Saková, Richard Raši a Peter Pellegrini.
debata (13)

Upozornila, že svojho poradcu Jánoša minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) vymenoval za generálneho riaditeľa PPA bez výberového konania. Jánoš nielen že nespĺňa žiadne kritériá, ktoré agrorezort vyžaduje od šéfa PPA v rámci výberového konania, ale je aj vo vážnom konflikte záujmov, keďže jeho firma je poberateľom poľnohospodárskych priamych platieb.

„Pýtame sa na základe čoho vymenoval pán minister Mičovský Jaroslava Jánoša za šéfa PPA? Iba na základe toho, že je jeho poradca? Pán Jánoš totiž nespĺňa žiadne z kritérií, ktoré nastavil agrorezort v novom výberovom konaní. Nemá riadiace, koordinačné a metodické skúsenosti na celoštátnej a už vôbec na medzinárodnej úrovni v oblasti prípravy a realizácie implementácie projektov z verejných zdrojov a z fondov EÚ,“ povedal Róbert Puci, poslanec Národnej rady SR.

Puci: Nemá skúsenosti

Podľa Puciho Jánoš nemá žiadne skúsenosti s riadením národných a medzinárodných projektov, ani preukázateľné skúsenosti z oblasti finančného manažmentu a controlingu. Úplne u neho absentujú skúsenosti s komunikáciou s riadiacim orgánom, certifikačným orgánom, orgánom auditu, orgánmi vykonávajúcimi následnú kontrolu a audit a ani skúsenosti s komunikáciou s orgánmi Európskej komisie. Nehovorí ani po anglicky.

„Za čo má byť tento nominant OĽANO platený manažérskym platom z peňazí daňových poplatníkov,“ povedal Puci. Táto nominácia ministra Mičovského je podľa Puciho okrem toho pre Slovensko vážnym problémom. Firma Jaroslava Jánoša Dafort Agro, ktorú pri nástupe na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR túto jeseň prepísal, je totiž poberateľom dotácií z PPA.

„Európska komisia určite ‚ocení‘, že minister vymenoval do tak významnej funkcie, akou je generálny riaditeľ PPA, človeka s takýmto závažným konfliktom záujmov. Pán minister Mičovský robí všetko preto, aby PPA prišla o akreditáciu a slovenskí poľnohospodári prišli o európske financie,“ doplnil Puci.

„Vzhľadom na tieto závažné fakty, konflikty záujmov a ich katastrofálne dôsledky na slovenských poľnohospodárov, žiadame pána ministra Mičovského, aby okamžite odvolal Jaroslava Jánoša z pozície generálneho riaditeľa PPA a zabránil tak krokom vedúcim k odobratiu akreditácie PPA zo strany Európskej komisie,“ dodal Puci.

Ministerstvo: Je tam dočasne

Jaroslav Jánoš bol vymenovaný do funkcie generálneho riaditeľa PPA iba na určitý čas – do ukončenia výberového konania, ktoré sa uskutoční v druhej polovici januára 2021. Uviedla to pre TASR Anežka Šrojta Hrdá, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na vyjadrenia mimoparlamentnej strany Hlas-SD.

Šrojta Hrdá avizovala, že nového generálneho riaditeľa bude vyberať odborná komisia, ktorej členovia budú dopredu zverejnení. Výber kandidátov bude môcť verejnosť sledovať prostredníctvom online prenosu. Pripomenula, že MPRV SR informovalo verejnosť o novom dočasnom generálnom riaditeľovi PPA Jánošovi, ktorý je zamestnancom PPA, na konci novembra.

Poľnohospodári: Rýchlo to vyriešte

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) apeluje na ministerstvo pôdohospodárstva, aby urýchlene riešilo obsadenie pozície generálneho riaditeľa PPA. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK. Zdôraznila, že PPA je po ministerstve pôdohospodárstva druhá najdôležitejšia organizácia v rezorte pôdohospodárstva.

Pripomenula, že ešte na konci novembra minister Ján Mičovský (OĽANO) ubezpečoval, že Jánoš bude túto funkciu zastávať len na prechodné obdobie po dobu približne dvoch – troch týždňov. Z následného riadneho výberového konania mal vzísť nový generálny riaditeľ. Dodnes sa tak nestalo, navyše MPRV predĺžilo termín na prihlásenie sa kandidátov na post šéfa PPA až do polovice januára 2021.

Holéciová podčiarkla, že stav slovenského poľnohospodárstva je taký kritický, že poľnohospodári nemajú čas nazvyš, aby týždne čakali, kto odborne zdatný vzíde z výberového konania. „Pôdohospodárska platobná agentúra a odborná verejnosť musí čím skôr poznať meno nového generálneho riaditeľa, ktorý bude zárukou vysokej profesionality, odbornosti, zásadovosti a nulovej tolerancie korupcie. Priestor na experimenty v podobe náhradníkov tu nemáme a ani nechceme mať,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Hovorkyňa SPPK dodala, že agrosektor čaká zložité obdobie prípravy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ, vyrovnávanie sa s následkami pandémie nového koronavírusu. Uzavrela, že práve preto je potrebné mať na čele PPA profesionála, ktorý bude dokonale poznať problematiku domáceho poľnohospodárstva a výzvy, ktoré prináša jeho ozdravenie, a to aj v celoeurópskom kontexte.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #odvolanie #Hlas #PPA