Od januára sa zmenia platby na internete. Overovanie bude komplikovanejšie

15.12.2020 10:56
kreditná karta
Banka upozorňuje, že s danou spoločnosťou nespolupracuje v žiadnej oblasti. Autor:

Od nového roka budú platiť prísnejšie pravidlá pri platbách na internete. Ide o takzvanú silnú autentifikáciu klienta. Dôvodom sprísnenia sú stúpajúce podvody špekulantov. Jedným z riešení na našom trhu je aplikácia v smartfóne. Zohľadnený je tak prvok vlastníctva, pričom klient musí zadať PIN kód, prípadne nasníma svoje biometrické údaje. Prípadne to môže byť aj kombinácia ePIN kódu vygenerovaného napríklad v internetbankingu a jednorazového kódu prijatého cez SMS do mobilného telefónu.

„Odporúčame, aby sa spotrebitelia oboznámili s novým spôsobom overenia klienta,“ radí Národná banka Slovenska. Zanedbanie prípravy poskytovateľov môže podľa nej po 1. januári 2021 viesť k tomu, že platby používateľov budú zamietnuté a platobné operácie kartou sa neuskutočnia. Centrálna banka môže za porušenie povinnosti zabezpečiť silnú autentifikáciu používateľa uložiť poskytovateľom platobných služieb, podliehajúcim jej dohľadu, opatrenie na nápravu, alebo sankciu.

Európska komisia v roku 2015 vydala smernicu PSD2, ktorá od poskytovateľov platobných služieb, napríklad bánk, platobných inštitúcií a inštitúcií elektronických peňazí, požaduje, aby prešli na takzvanú silnú autentifikáciu používateľa platobných služieb (strong customer authentification – SCA). Cieľom je znížiť riziko podvodov uskutočnených platobnými kartami na internete. Ako sa zmene prispôsobia banky na Slovensku mapoval aj denník Pravda.

Silná autentifikácia používateľa platobných služieb v praxi znamená, že sa používateľ platobnej služby pri vykonávaní platobných operácií platobnými kartami na internete autentifikuje použitím dvoch alebo viacerých autentifikačných prvkov z troch kategórií. Prvou je vedomosť – heslo, PIN, odpovede na dohodnuté kontrolné otázky. Druhou je vlastníctvo – napríklad vlastníctvo zariadenia schopného generovať alebo prijímať jednorazové heslá. Treťou kategóriou sú charakteristické znaky držiteľa platobnej karty.

Ide napríklad o zosnímanie biometrických údajov v podobe odtlačku prstu, hlasu, geometrie tváre klienta. Poskytovatelia platobných služieb, ktorí umožňujú používateľom platiť prostredníctvom platobnej karty na internete, sú povinní pri každej platbe overiť totožnosť používateľa platobnej služby – držiteľa platobnej karty. Ak totožnosť používateľa platobnej služby nie je korektne overená a ani nespadá pod niektorú z výnimiek z povinnosti vykonať silnú autentifikáciu, platba bude zamietnutá.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#platba mobilom #platba kartou #platba #autentifikácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku