Únia predstavila prvé opatrenia pre prípad nedosiahnutia dohody s Veľkou Britániou

10.12.2020 13:47
Brexit
Po prvom januári už nebude možný vstup na územie EÚ z Británie, keďže sa stane nečlenskou krajinou. Autor: ,

Prijaté opatrenia sa zatiaľ týkajú dočasného zabezpečenia kontinuity leteckej dopravy. Zároveň od januára pre ľudí cestujúcich z Británie bude platiť v súvislosti s koronavírusom zákaz vstupu do Únie.

Európska komisia (EK) predstavila núdzové opatrenia pre prípad, že rokovania so Spojeným kráľovstvom včas neprinesú obchodnú dohodu. Vo štvrtkovom vyhlásení, ktoré cituje spravodajský portál BBC, EK uviedla, že hoci v úsilí o dohodu nepoľavujú, v súčasnosti panuje „značná neistota“, či bude dohoda účinná 1. januára. „Našou povinnosťou je pripraviť sa na všetky možnosti, vrátane tej, že nebudeme mať dohodu,“ vyjadrila sa predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Komisia predstavila štyri opatrenia. Chce nimi zabezpečiť poskytovanie „istých leteckých služieb“ medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou (EÚ) po dobu šiestich mesiacov, umožniť nepretržité používanie osvedčení o bezpečnosti v lietadlách EÚ bez prerušenia, aby sa zabránilo ich uzemneniu, zabezpečiť na šesť mesiacov základné prepojenie pre nákladnú a osobnú dopravu za predpokladu, že Spojené kráľovstvo urobí to isté a umožniť vzájomný rybársky prístup pre plavidlá Spojeného kráľovstva a EÚ v ich vodách po dobu jedného roka alebo do dosiahnutia dohody.

EK zároveň potvrdila správy, že zákaz cestovania do EÚ v spojitosti so stavom nákazy novým koronavírusom pre krajiny mimo únie bude od 1. januára platiť aj pre ľudí cestujúcich z Veľkej Británie.

Opatrenia oznámili po tom, čo stredajšia večera britského premiéra Borisa Johnsona a von der Leyenovej zameraná na vyriešenie patovej situácie o dohode, nepriniesla pokrok. Obe strany uznávajú, že medzi nimi stále panujú rozdiely. Rokovania však pokračujú a EÚ a Británia by mali do nedele prísť s „pevným rozhodnutím“ o tom, či sa dá dohoda dosiahnuť alebo nie.

Čas na dosiahnutie obchodnej dohody sa kráti, keďže sa končí prechodné obdobie po brexite. Veľká Británia z EÚ vystúpila 31. januára tohto roka, no do konca decembra je súčasťou spoločného trhu a colnej únie. Uzavretie dohody do 31. decembra by zabezpečilo, že vo vzájomnom obchode medzi Britániou a úniou nebudú clá a kvóty. Dohodu pritom musí ešte ratifikovať Európsky parlament aj poslanci vo Westminsteri.

Nezhody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom pretrvávajú v troch oblastiach, ktoré sa týkajú rybolovu, kontroly a pravidiel hospodárskej súťaže.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľká Británia #Európska únia #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku