Našli sme zhodu s VÚC, tvrdí Heger a prezradil ich priority plánu obnovy

Prioritami v pláne obnovy, na ktorých sa zhoduje vláda a predstavitelia vyšších územných celkov (VÚC), by mali byť najmä sociálne služby, železnice a dane. Uviedol to podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger(OĽANO) po rokovaní s predstaviteľmi Združenia samosprávnych krajov SK8.

08.12.2020 15:47
Eduard Heger Foto: ,
Eduard Heger
debata (1)

„Diskusia bola veľmi konštruktívna a plodná. Obsiahli sme niekoľko oblastí a som rád, že sme našli zhodu pri viacerých oblastiach, kde vidíme dôležitosť VÚC pri implementácii plánu obnovy. Najčastejšími vecami, ktoré zaznievali, boli sociálne služby a dlhodobá starostlivosť, ktorá úzko súvisí so zdravotníctvom a VÚC,“ priblížil minister financií.

Podľa Hegera ďalšou dôležitou oblasťou spoločnej diskusie boli železnice, kde podľa neho nachádza Ministerstvo financií (MF) SR s VÚC „spoločnú reč a prienik“. „A aj v komunikácii s Európskou komisiou vidíme dôraz na prímestskú železničnú dopravu. Veľmi dôležitou oblasťou, o ktorej sme hovorili a ktorá bude predmetom v budúcom roku, bol daňový mix,“ povedal Heger.

Podľa predsedu SK8 Jozefa Viskupiča z 32 identifi­kovaných oblastí našli VÚC zatiaľ predbežnú zhodu s MF SR v 18 z nich. „Viaceré však potrebujú ďalšiu diskusiu, pretože sa týkajú napríklad zníženia dane z práce, čo je jediný zdroj príjmu samosprávnych krajov,“ poznamenal Viskupič.

„My sme za všetky regióny adresovali štyri základné priority, na financovanie ktorých využijeme zdroje z plánu obnovy, a to je najmä rozšírenie kapacít sociálnych služieb, modernizácia stredných škôl, obnova kultúrnych pamiatok, do ktorých sa roky neinvestovalo, ako aj rekonštrukcia ciest 2. a 3. triedy,“ dodal Viskupič.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #sociálne služby #ministerstvo financií #VÚC #Eduard Heger #plán obnovy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy