Rezervácie v hoteloch na zimnú sezónu sú zatiaľ minimálne

Hotely na Slovensku zatiaľ hlásia minimálne rezervácie na zimnú sezónu. Hlavným dôvodom je absencia informácií a obava hostí, či budú môcť zariadenia fungovať a za akých podmienok. Uviedol to prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák.

21.11.2020 11:45
turistika, sneh, zima, príroda Foto:
debata (5)

„Videli sme aj pri otváraní ekonomiky počas prvej vlny, že hotely začali hostia navštevovať až v momente, keď sme mohli otvoriť bazény, wellness centrá, akvaparky. Bez týchto služieb je dopyt zo strany hostí minimálny. To isté platí aj v prípade lyžiarskych stredísk,“ zdôraznil Harbuľák. Podľa neho je potrebné dať jasný signál a informáciu, aké budú podmienky pre zimnú sezónu. Podotkol, že až potom sa ľudia osmelia a začnú plánovať dovolenku na Slovensku, inak si ju začnú plánovať v okolitých krajinách.

Harbuľák verí, že táto zimná sezóna na Slovensku bude dobrá za predpokladu, že bude možné poskytovať služby domácim a ideálne aj zahraničným turistom. „Nepripúšťame si, že by zimná sezóna nebola. Tisíce podnikateľov a zamestnávateľov v cestovnom ruchu by už ďalšie mesiace bez turistov a návštevníkov nedokázali prežiť,“ upozornil.

Poznamenal, že veľmi intenzívne komunikujú so zástupcami ministerstva dopravy o tom, ako budú môcť fungovať zariadenia počas zimnej sezóny. „Práve ministerstvo dopravy zabezpečilo po dohode na ústrednom krízovom štábe pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov cestovného ruchu. Pripravili sme návrhy scenára fungovania jednotlivých služieb počnúc reštauráciami, cez hotely, penzióny, kúpele, akvaparky, lyžiarske strediská až po hromadné podujatia,“ priblížil prezident ZCR. Návrh podľa neho konzultovali s odborníkmi v oblasti hygieny a epidemiológie a následne ho predstavili Úradu verejného zdravotníctva SR. „Verím, že táto naša snaha vyústi do prípravy plánu, respektíve scenárov a podmienok, podľa ktorých budeme môcť fungovať,“ dodal Harbuľák.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #hotely #zima 2020