Darčeky na dlh? Po Vianociach váš čakajú vážnejšie problémy, varujú odborníci

Rizikové správanie Slovákov sa pred vianočnými sviatkami zvýšilo. Potvrdzuje to prieskum Nadácie Partners a agentúry Focus, v ktorom osem percent Slovákov priznalo, že sú ochotní sa pre sviatky zadlžiť. Pred rokom to bolo pritom len päť percent ľudí. Podľa spoločnosti Partners Group SK je takéto správanie veľmi nebezpečné. Domácnosť sa úverom a jeho splácaním môže dostať po Vianociach do vážnejších finančných problémov. Rovnako to vidí aj Maroš Ovčarik z Finančného kompasu, neodporúča vziať si úver na pokrytie Vianoc.

19.11.2020 10:06
muž, Vianoce, darčeky, rozmýšľanie, papier, pero Foto:
Ilustračné foto.
debata

Možností pôžičiek je pritom viacero, ako napríklad kreditná karta a povolené prečerpanie na účte. „Banky pri kreditných kartách poskytujú bezúročné, väčšinou 45-dňové, obdobie. Ak financie v tomto období vrátite, banka si nezapočíta žiadny úrok. Riziko sa však skrýva v približne 20-percentnom úroku, ak peniaze nestihnete vrátiť,“ varuje Ovčarik. Úroková sadzba pri bežnom spotrebiteľskom úvere je v priemere pritom šesť až sedem percent. Drahé sú podľa Ovčarika aj tzv. rýchle peniaze od nebankovky.

Preplatenie nebankových pôžičiek spolu s celkovými nákladmi a poplatkami patrí podľa neho k najvyšším na trhu. „Úver si neberte, kým ste nezvážili všetky ostatné možnosti. Zamyslite sa, akú výšku splátky a počas akého obdobia ste schopní splácať,“ radí Ovčarik. Pri výbere pôžičky je dobré si všímať ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá zahŕňa všetky náklady spojené s pôžičkou, nielen samotný úrok. Patria sem napríklad poplatok za schválenie žiadosti, vedenie úverového účtu alebo poistné.

Ako ďalej uviedla odborníčka na osobné financie z Partners Group SK Linda Gergeľová, krajným riešením, ale určite lepším ako úver alebo pôžička, môže byť železná rezerva. „Tento rok, viac ako ktorýkoľvek iný, ukázal dôležitosť sporenia peňazí do rezervy. Nemala by padnúť na vianočné nákupy, ide o peniaze na horšie časy spojené so stratou zamestnania, chorobou alebo inými nepredvídateľnými udalosťami. Pokiaľ však rodina prišla o časť príjmov a nevie, ako inak vykryť vianočné sviatky, odporúčam radšej ako úver použiť rezervu,“ upozorňuje Gergeľová.

Ako dodala, minuté peniaze treba hneď po sviatkoch do rezervy znova doplniť. Z prieskumu ďalej vyplynulo, že Slováci plánujú na darčeky minúť v priemere 195 eur, čo je približne rovnako ako minulý rok. Gergeľová upozorňuje, že vianočné darčeky nie sú jediná položka počas príprav na sviatky. „Darčeky tvoria asi polovicu nákladov na prípravu Vianoc. S približne rovnakou sumou, teda s 200 eurami, musia domácnosti počítať aj pri nákupe potravín na sviatočný stôl či pri výzdobe,“ tvrdí.

Podľa jej slov sa tak celková suma za Vianoce môže vyšplhať aj na 400 eur. Počas tohto roka si napríklad mnohí Slováci pod stromčekom nájdu aj finančnú hotovosť. „Zaujímavým zistením prieskumu je nárast percenta ľudí, ktorí chcú na Vianoce darovať hotovosť. Kým pred piatimi rokmi išlo o desať percent respondentov, dnes je to skoro dvojnásobne viac, takmer 20 percent ľudí,“ uviedol Martin Slosiarik z agentúry Focus.

debata chyba
Viac na túto tému: #dlh #dlhy #pôžička #Vianoce #darčeky