Odborári nesúhlasia s predĺžením núdzového stavu na Slovensku

12.11.2020 13:07
SR Bratislava odbory vláda KOZ protest...
Na snímke protest Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR. Autor: ,

Konfederácia odborových zväzov zásadne nesúhlasí s predĺžením vyhláseného núdzového stavu o ďalších 45 dní. Je to podľa nich neodôvodnený krok.

Tento krok nie je podľa odborárov vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu na Slovensku odôvodnené. Odborári vyhlásili, že predĺženým núdzovým stavom dochádza k rozsiahlym zásahom do základných ľudských práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj sloboda zhromažďovania a združovania sa charakteristická pre odborársku činnosť.

Predĺženie núdzového stavu môže mať negatívny vplyv a dosah na zamestnancov najmä preto, že umožňuje vláde SR prijímať legislatívne opatrenia v zrýchlenom konaní, čo má za následok, že sa k prijímanej legislatíve nemá možnosť vyjadriť odborná verejnosť ani sociálni partneri. Návrhy legislatívnych opatrení často neprejdú ani medzirezortným pripomienkovým konaním, idú rovno na rokovanie vlády SR, pričom samotné opatrenia sú známe až počas rokovania vlády a nakoniec sú zrýchlene schvaľované v parlamente.

Odborári tvrdia, že počas núdzového stavu môže vláda SR prijímať uznesenia, ktorými obmedzuje mobilitu obyvateľstva a ktoré zasahujú do osobných práv, čo môže ovplyvniť aj prístup k zamestnaniu. Zároveň v záujme ochrany verejného zdravia vydáva hlavný hygienik vyhlášky, ktorými priamo uzatvára prevádzky, čím obmedzuje ich činnosť, čo má priamy dosah aj na zamestnancov dotknutých prevádzok.

„Vzhľadom na výsledky celoplošného testovania, prezentované predsedom vlády SR Igorom Matovičom a ministrom vnútra Romanom Mikulcom (obaja OĽANO), KOZ SR nepovažuje prezentovanú epidemiologickú situáciu na Slovensku za dôvod na predĺženie núdzového stavu, a to najmä vzhľadom na možné negatívne vplyvy na zamestnancov a ich rodiny,“ uviedol prezident KOZ SR Marián Magdoško.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#núdzový stav #KOZ #Konfederácia odborových zväzov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku