V Holíči má vzniknúť prekladisko za 200 miliónov eur

Prácu v novom centre by malo nájsť až 500 ľudí, slúžiť bude najmä pre prekládku tovaru z Ďalekého východu.

21.10.2020 17:55
terminá, logistické centrum, prekladisko Foto:
Najprv sa vybuduje terminál, v ktorom bude dochádzať k prekládke tovaru medzi železničnou a cestnou dopravou.
debata (3)

Logistický a priemyselný areál, ktorého jadrom bude multimodálne logistické centrum, plánuje v Holíči na západe Slovenska vybudovať spoločnosť MLC Holíč. Podľa zverejneného zámeru má byť koncovým aj východiskovým bodom pre prepravu kontajnerov s tovarom medzi Ďalekým východom a strednou Európou. Slúžiť bude aj pre logistické operácie s tovarom, ktorý sa neprepravuje v kontajneroch, ako sú napríklad sypké tovary alebo autá.

Nové prekladisko má slúžiť pre západnú časť Slovenska, východnú a strednú časť Českej republiky a Poľsko. Jeho kapacita má dosiahnuť milión kontajnerov ročne. Náklady na výstavbu odhaduje MLC Holíč na približne 200 miliónov eur, prácu by v areáli po jeho dobudovaní malo nájsť až 500 ľudí. Začiatok stavebných prác je odhadovaný na štvrtý štvrťrok 2022, so začiatkom prevádzky ráta investor od roku 2025.

Projekt je podľa zverejneného zámeru rozdelený na dve etapy. Prvou je vybudovanie terminálu, v ktorom bude dochádzať k prekládke prepravných jednotiek medzi železničnou a cestnou dopravou. Jeho súčasťou bude nové koľajisko, logistické centrum a prekládkový areál. Vo výhľadovej druhej etape by malo prebehnúť rozšírenie terminálu na multimodálny, v ktorom bude dochádzať ku kombinácii viacerých druhov dopravy.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Holič #prepravný terminál