Poslanci sa zídu opäť v utorok, čaká ich i novela zákona o minimálnej mzde

18.10.2020 10:08

Reforma súdnictva a s ňou súvisiace ústavné zmeny, novela zákona o minimálnej mzde či dotácie v pôsobnosti rezortov práce a kultúry. Aj tým sa majú poslanci Národnej rady (NR) SR zaoberať na 16. schôdzi parlamentu, ktorá sa začne v utorok, 20. októbra o 13.00 h. V návrhu programu schôdze je takmer 80 bodov. Vystúpiť má i ombudsmanka Mária Patakyová s mimoriadnou správou o situácii v riešení environmentálnych záťaží. Voliť by sa mal aj podpredseda parlamentu namiesto Petra Pellegriniho (nezaradený). Smer už na tento post navrhol Juraja Blanára.

Novela zákona o minimálnej mzde, ktorou sa mení aj Zákonník práce, rieši ustanovenie sumy minimálnej mzdy na rok 2021 a na nasledujúce roky, a to úpravou tzv. automatu určovania minimálnej mzdy. Poslanci majú rokovať aj o vládnom návrhu zákona o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach či o návrhu zákona o zrušení osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií.

Novelou zákona o dotáciách v pôsobnosti rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny by sa mali utvoriť podmienky na podporu prorodinných aktivít, a to dotáciou na podporu plnenia funkcií rodiny a dotáciou na podporu dobrovoľníckej činnosti. Návrhom zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti rezortu kultúry by sa mali reflektovať skúsenosti pri poskytovaní dotácií v súvislosti s koronakrízou.

V druhom čítaní majú poslanci prerokovať návrh zákona o zaistení majetku, takisto novelu upravujúcu dôvody na odvolanie komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Definitívne tiež majú rozhodnúť o novele týkajúcu sa odoberania titulov a o návrhoch zaradiť nové dni do zoznamu pamätných dní.

V prvom čítaní by sa malo plénum venovať zrušeniu súkromnej výroby destilátov z vlastného ovocia. Vyplýva to z vládnej novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov z dielne Ministerstva financií (MF) SR. Poslanci by mali rokovať aj o návrhu novely, ktorá zavádza nový príplatok k dôchodku veteránom protikomunistického odboja.

Poslanci opozičného Smeru prichádzajú napríklad s novelou Zákonníka práce. Koaliční poslanci OĽANO a SaS zas navrhujú, aby sa obmedzil prevod majetkovej účasti štátu, samosprávneho kraja alebo obce na prevádzke verejných vodovodov či kanalizácií. Zamedziť by sa malo jeho prevodu do súkromných rúk a mal by ostať vo verejnom záujme. Do parlamentu predložili novelu zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#minimálna mzda #parlament
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku