Situácia v turizme sa v júni zlepšila, stále je však nižšia o takmer 70 percent

V zariadeniach cestovného ruchu na Slovensku sa v júni tohto roka ubytovalo 193 468 osôb, čo bolo 5-násobne viac ako v máji. Medziročne však návštevnosť naďalej výrazne zaostávala, počet hostí bol oproti júnu 2019 nižší o 68,3 %. Návštevníci strávili v zariadeniach 579 610 nocí, čo bolo medziročne menej o 63,2 %. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR s tým, že cestovný ruch patrí medzi odvetvia najviac zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu.

24.08.2020 10:36 , aktualizované: 17:37
debata (2)

„Návštevnosť v celej SR už tretí mesiac tvorili najmä domáci návštevníci, v júni predstavovali 82,5 % z celkového počtu ubytovaných. Naďalej pretrváva len minimálna návštevnosť cudzincov – v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach evidovali len 33 800 zahraničných návštevníkov. V rovnakom období minulého roka to bolo 242 400 hostí z cudziny,“ priblížili štatistici.

Spomedzi regiónov Slovenska najvýraznejší medziročný pokles hostí evidoval Bratislavský kraj o 82,8 %. Väčšinu v tomto kraji dlhodobo tvoria zahraniční návštevníci, ktorých počet bol medziročne nižší o viac ako 90 %. Najnavštevovanejšie regióny Slovenska – Žilinský a Prešovský kraj – evidovali medziročne nižší počet ubytovaných približne o 60 %.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska na základe prieskumov a sledovania spotrebiteľského správania avizovala očakávaný prepad výkonov už pred letnou turistickou sezónou. „Každým dňom sa napĺňajú naše negatívne scenáre a dopady koronakrízy, na ktoré sme dopredu upozorňovali vládu a jednotlivé ministerstvá. Letná turistická sezóna tak môže byť poslednou pre množstvo podnikov v cestovom ruchu. Pretože tieto dopady sú rovnako devastujúce pre veľké i malé podniky. Dopyt po ubytovacích službách s koncom letnej turistickej sezóny výrazne klesne, bez ohľadu na to, či ide o mestské alebo pobytové hotely“, hovorí Marek Harbuľák, generálny manažér asociácie.

Počas júna návštevníci na Slovensku strávili v ubytovacom zariadení v priemere tri noci, z toho domáci 3,1 a zahraniční 2,3 noci.

Štatistický úrad vyčíslil, že vývoj za posledné mesiace zásadne ovplyvnil aj celkovú návštevnosť za prvý polrok 2020. „Od začiatku roka sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo o polovicu menej návštevníkov ako v rovnakom období minulého roka, ich počet dosiahol 1,3 milióna,“ vyčíslil. Z toho bolo viac ako 902 000 domácich hostí a takmer 420 000 cudzincov. Medziročne sa počet domácich návštevníkov znížil o 49 % a počet cudzincov o takmer 62 %.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska žiada predstaviteľov vlády, aby sa na nasledujúcom zasadnutí NR SR zaoberali návrhmi, ktoré branža cestovného ruchu adresovala viacerým rezortom a aby čo najskôr schválila pomoc pre jedno z najviac postihnuté odvetvie. Asociácia zároveň vyzýva poslancov NR SR a ďalších predstaviteľov vlády, aby svoje zistenia zo stretnutí s podnikateľmi v cestovnom ruchu, potvrdili podporou pri predkladaní a schvaľovaní návrhov na pomoc odvetviu. Viac ako 20 000 ľudí prišli o svoje pracovné miesta v stravovacích či ubytovacích zariadeniach ešte pred letnou sezónou. Bez prijatia ďalších nástrojov pomoci môže toto číslo byť takmer dvojnásobné, až 38 000 pracovníkov z tejto oblasti. Členovia a zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov areštaurácií Slovenska sú znepokojení situáciou vodvetví aabsenciou konkrétnych opatrení zo strany vlády. Žiadajú, aby prezídium Asociácie zvolalo mimoriadne stretnutie podnikateľov a zamestnávateľov, ktoré by sa malo konať v Bratislave ako protestné podujatie.

Ku koncu júna 2020 poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku 4403 ubytovacích zariadení. K dispozícií bolo 70 000 izieb so 183 400 lôžkami. Počet izieb v porovnaní s vlaňajším júnom klesol o 1 200 a počet lôžok o 2 300.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #cestovný ruch