Nezamestnanosť na Slovensku vzrástla v júli na 7,65 %

, 20.08.2020 10:46

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júli 7,65 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástla o 0,25 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne bola vyššia o 2,68 p. b. Informovalo o tom vo štvrtok Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v júli 209 786 osôb. V medzimesačnom porovnaní sa zvýšil o 6200 osôb alebo 3,05 p. b.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola na úrovni 8,44 %. V medzimesačnom porovnaní vzrástla o 0,24 p. b., medziročne o 2,37 p. b.

„O prácu prišli ľudia hlavne v priemysle, službách a obchode,“ povedala Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne. Podľa jej slov dopad vidieť v oblastiach silne zasiahnutých reštrikciami a slabším dopytom kvôli pandémii a tiež v pracovných pozíciach, pri ktorých práca z domu nie je možná.

V júli sa na trhu práce uplatnilo 15 030 evidovaných nezamestnaných. V porovnaní s júnom to bolo o 1044 ľudí viac. „Už tretí mesiac tak stúpa počet úspešných uchádzačov na trhu práce,“ zdôraznil ÚPSVR.

Celkovo bolo v júli z evidencie vyradených 18 391 uchádzačov o zamestnanie. Okrem tých, ktorí si našli prácu, odišlo 288 ľudí pre nespoluprácu a ďalších 3073 bolo vyradených z ostatných dôvodov.

Vzrástol aj počet voľných pracovných miest. Ku koncu júla úrady práce evidovali 69 547 voľných miest, čo je medzimesačný nárast o 1502. Najviac voľných pozícií bolo v Bratislavskom kraji, a to 21 252 (podiel 30,56 %), najmenej 4000 evidovali v Košickom kraji (podiel 5,75 %).

„Pozitívnym signálom je skutočnosť, že od mája 2020 klesá počet zamestnávateľov, ktorí nahlásili hromadné prepúšťanie, rovnako ako aj počet ohrozených zamestnancov,“ zdôraznilo ÚPSVR. V mesiacoch jún a júl plánovali firmy v rámci hromadného prepúšťania zrušiť 695 pracovných miest. Napriek pandémii sú tieto počty priaznivejšie ako v rovnakom období minulého roka, kedy plánovali zrušiť 866 miest. Od začiatku roka je nahlásených 6878 ohrozených pracovných miest, z ktorých doteraz zamestnávatelia zrušili 1268.

K stabilizácii pracovného trhu prispieva podľa Inštitútu sociálnej politiky ministerstva práce okrem iného aj program Prvá pomoc, vďaka ktorému štát podporil udržanie približne štvrtiny pracovných miest na Slovensku. „Významnú úlohu zohralo aj spomalenie šírenia koronavírusu, čo umožnilo ekonomike rýchlejší návrat do takmer normálneho režimu. Ďalším faktorom je oživenie exportu, keď celkový vývoz v júni medzimesačne vzrástol o takmer 40 % a dosiahol tak 98,8 % hodnoty exportu z júna minulého roka,“ dodalo ÚPSVR.

Počet nezamestnaných bude v nasledujúcich mesiacoch stúpať aj naďalej. „V nadchádzajúcich mesiacoch sa dá očakávať nárast miery nezamestnanosti, aj keď skôr miernym tempom. September pravdepodobne prinesie nárast v prítoku absolventov, čo môže oproti letu navýšiť mieru nezamestnanosti,“ dodala Muchová. Následne bude podľa Muchovej veľa závisieť od ekonomického oživenia u nás a v Európe a tiež od toho, nakoľko bola strata pracovných miest dočasná a bude môcť byť relatívne rýchlo znovu obnovená.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#nezamestnanosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku