Slovensko má podľa Matoviča z EÚ k dispozícii viac ako 34 miliárd eur

Slovensko bude mať zo zdrojov Európskej únie v najbližších siedmich rokoch k dispozícii 34,1 mld. eur. Povedal to v utorok na brífingu v Bratislave premiér Igor Matovič po prílete z bruselského summitu EÚ, na ktorom lídri únie dosiahli dohodu o rozpočte a fonde obnovy po koronakríze v celkovej sume 1,82 bilióna eur.

21.07.2020 11:30 , aktualizované: 17:37
matovič Foto: ,
Premiér Igor Matovič na brífingu po prílete z bruselského summitu EÚ.
debata (357)

Ako premiér uviedol, na základe slovenskej iniciatívy sa podarilo vyrokovať, že spolufinancovanie bude rovnako ako v predošlom období vo výške 15 percent a nie 25 percent, ako sa navrhovalo.

„Tým sme Slovenskej republike ušetrili zo štátneho rozpočtu viac ako 1,9 miliardy eur, ktoré by sme museli použiť na spolufinancovanie,“ povedal Matovič.

Video: Premiér Matovič po summite v Bruseli.

Video

Predseda vlády zároveň konštatoval, že z rozpočtu na roky 2014 – 2020 máme nevyčerpaných 8 miliárd eur a pre nasledujúcich sedem rokov máme v rámci rozpočtu EÚ k dispozícii 18,6 miliardy eur, pričom v rokoch 2021 až 2023 môžeme čerpať ďalšie európske fondy v sume 7,5 miliardy eur.

Navyše Slovenská republika má možnosť čerpať pôžičky do sumy 6,8 mld. eur s veľmi nízkou úrokovou sadzbou, podľa predpokladov blízkou k nule. Tieto úvery môžeme začať splácať o sedem rokov a na ich uhradenie budeme mať čas do roku 2058. Slovensko tak ročne bude môcť celkovo použiť finančné prostriedky z EÚ na úrovni zhruba siedmich percent nášho hrubého domáceho produktu. Podľa Matoviča by mali smerovať na reformy a investície.

Video: Minister financií Eduard Heger o peniazoch z Bruselu.

Video

Summit, ktorý sa skončil v utorok ráno označil Igor Matovič za najdôležitejší od začiatku nášho členstva v únii. Summit bol podľa premiéra náročný a v nedeľu večer mal pocit, že sa skončí bez dohody. Pôvodne sa navrhovalo, aby fond obnovy po koronakríze tvorili granty v sume 500 mld. eur a úvery vo výške 250 mld. eur.

Celková hodnota fondu sa podľa konečnej dohody zachovala na úrovni 750 mld. eur, ale fond bude zložený z grantov v objeme 390 mld. eur a úverov v sume 360 mld. eur. Niektoré krajiny, predovšetkým skupina štyroch takzvaných šetrných štátov, Holandsko, Rakúsko, Švédsko a Dánsko, na summite rozhodne odmietali myšlienku spoločných dlhov, aby sa mohli poskytovať granty. Počas prevažnej časti summitu preto tvrdo bojovali za zníženie podielu grantov.

Výrazne kritický bol k ceste do Bruselu a k činnosti premiéra Igora Matoviča šéf opozičného Smeru Robert Fico. Skonštatoval, že súčasný premiér Igor Matovič (OĽaNO) obral Slovensko o milióny eur a znížil úroveň reprezentácie Slovenska v zahraničí (viac v článku Fico: Matovič obral Slovensko, v Bruseli poriadne nerokoval).

VIDEO: Fico: Niektorí lídri sa ma pýtali, čo za šaša sme do Bruselu poslali.

Video
357 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #financie #Igor Matovič