Nemecko oznámilo stimulačný balík 130 miliárd eur na naštartovanie ekonomiky

Kancelárka Angela Merkelová oznámila v stredu poskytnutie 130 miliárd eur v rámci stimulačného balíka na naštartovanie ekonomiky po pandémii. Opatrenia, načrtnuté v 15-stranovom dokumente, majú široký záber. Napríklad bude dočasne znížená daň z pridanej hodnoty (DPH), rodiny dostanú 300 eur na každé dieťa a ľudia kupujúci elektrické autá získajú od vlády dvojnásobne vyššiu dotáciu 6000 eur, informovala tlačová agentúra AFP.

04.06.2020 06:10
Virus Outbreak Germany Merkel Foto: ,
Popularita kancelárky Angely Merkelovej počas koronakrízy narástla. Podporuje ju okolo 60 percent Nemcov.
debata (6)

„Rozsah balíka dosiahne výšku 130 miliárd eur na obdobie rokov 2020–2021. Z tejto sumy poskytne 120 miliárd spolková vláda,“ uviedla Merkelová.

„Máme ekonomický stimulačný balík, balík zameraný na budúcnosť a okrem toho teraz riešime aj naše povinnosti voči Európe a medzinárodným kruhom,“ dodala nemecká kancelárka.

Merkelová spomenula milióny zamestnancov v Nemecku, ktorí majú skrátený pracovný čas. A pokračovala: „To ukazuje, aká krehká a nestabilná je celá situácia, a prečo musíme dodať ekonomike stimul, ak chceme zachovať pracovné miesta.“

„Musíme vyjsť z tejto krízy energicky,“ uviedol minister financií Olaf Scholz.

Nový stimul bude doplňovať masívny záchranný balík vo výške 1,1 bilióna eur, ktorý bol schválený už v marci – ten pozostáva z garantovaných pôžičiek, dotácií a programov pre skrátený pracovný čas, aby nemuselo dôjsť k prepúšťaniu zamestnancov.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #dotácia #DPH #štátna pomoc #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy