Štyri krajiny sa postavili proti návrhu Merkelovej a Macrona

Rakúsko, Švédsko, Dánsko a Holandsko, predložili alternatívny plán podpory obnovy po koronakríze voči návrhu, ktorý v pondelok (18. 5.) predložili Nemecko a Francúzsko.

23.05.2020 18:13
Virus Outbreak Germany Merkel Foto: ,
Popularita kancelárky Angely Merkelovej počas koronakrízy narástla. Podporuje ju okolo 60 percent Nemcov.
debata (5)

Krajiny dávajú prednosť vytvoreniu jedinečného záchranného fondu na podporu ekonomiky EÚ. Mimoriadne dôležité pre tieto štáty je obmedzenie núdzovej pomoci na dva roky, uvádza sa v sobotnom stanovisku úradu rakúskeho kancelára.

Alternatívny návrh, ktorý v sobotu mala k dispozícii agentúra DPA, dáva jasne najavo, že tieto krajiny nebudú súhlasiť s mutualizáciou dlhu ani so zvýšením rozpočtu EÚ.

Nemecko-francúzsky návrh, na ktorom sa dohodli Angela Merkelová a Emmanuel Macron, počíta s tým, že Európska komisia (EK) získa na kapitálovom trhu peniaze, ktoré potom prostredníctvom rozpočtu EÚ bude distribuovať ako dotácie pre regióny a sektory najzasiahnutejšie koronakrízou. Počíta sa s celkovým objemom programu na úrovni 500 miliárd eur.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz tento plán v uplynulých dňoch opakovane ostro kritizoval. „Jasne hovoríme áno núdzovej pomoci, ale odmietame spoločný dlh,“ povedal.

Podľa alternatívneho návrhu fiškálne konzervatívnych krajín by Európska komisia získala peniaze pre záchranný fond na finančných trhoch a tieto by rozdelila členským štátom vo forme lacných úverov. Peniaze by sa mali použiť na rekonštrukciu a podporu budúcej odolnosti zdravotného sektora a ekonomiky. Návrh nešpecifikuje maximálny objem záchranného fondu.

Taliansko už označilo alternatívny plán podpory obnovy po koronakríze za „defenzívny a neprimeraný“. Taliansky minister pre európske záležitosti Enzo Amendola napísal na Twitteri, že hlboká recesia, v ktorej sa nachádza EÚ, „vyžaduje ambiciózne a inovatívne návrhy“, pretože sú ohrozené „vnútorný trh a z neho plynúce výhody pre všetkých Európanov“.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Angela Merkelová #Emmanuel Macron #koronavírus #záchranný plán EÚ
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy