Ceny bytov neklesnú, analytik radí požiadať o úver čím skôr

Napriek tomu, že je kríza, je málo pravdepodobné, že ceny nehnuteľností v tomto roku klesnú. Myslí si to finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, ktorý zároveň radí ľuďom, že ak potrebujú bývať, mali by požiadať o úver čím skôr.

19.05.2020 09:26
Bratislava, mesto, panoráma, byty, dsomy, pozemky Foto: ,
Ceny bytov drží na vysokej úrovni niekoľko impulzov, avšak hlavnou príčinou je dlhodobo nedostatočná ponuka v porovnaní s dopytom.
debata (8)

Ako upozornil, bytov je na slovenskom realitnom trhu nedostatok a už májové čísla hovoria, že sa dopyt po kúpe obnovuje. „Ak máte dostatočný príjem, istotu v práci a potrebujete nové bývanie, je lepšie poponáhľať sa s úverom. Úrokové sadzby totiž rastú,“ dodala spoločnosť OVB.

Koronakríza v marci a apríli podľa spoločnosti na Slovensku takmer „zastavila život“, preto sa očakávalo, že nízky dopyt stlačí ceny bytov. „Nestalo sa tak. Už dnes je záujem najmä o byty opäť blízko normálu spred koronakrízy,“ dodala spoločnosť. Podľa odhadov viceprezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Mária Glosa je aktuálne dopyt na úrovni 80 – 90 % štandardu. Pokles cien je preto nereálnym očakávaním.

Ceny bytov drží na vysokej úrovni niekoľko impulzov, avšak hlavnou príčinou je dlhodobo nedostatočná ponuka v porovnaní s dopytom. Dopytom by však podľa sprostredkova­teľskej spoločnosti mohol „zahýbať“ sťažený prístup k úverom na bývanie. „Banky sa v súčasnej neistej situácii snažia chrániť pred klientmi, pri ktorých je vyššie riziko nesplácania úverov. Viacero bánk už zdvihlo úroky pri hypotékach a najmä sprísnilo podmienky,“ vysvetlil Búlik s tým, že banky sa tak snažia vyradiť záujemcov, ktorí majú nižší príjem, alebo sú príjmovo „na hrane“, pretože majú deti alebo iné úvery.

Ako dodal Búlik, pokles ekonomiky bude zrejme trvať dlhšie a nábeh do normálu bude postupný. „Je preto predpoklad, že úrokové sadzby nielen ďalej neklesnú, ale postupne narastú vo všetkých bankách,“ uzavrel Búlik s tým, že na trhu sú ešte banky, ktoré zatiaľ úrokové sadzby nezvýšili. Záujemcom preto odporúča nechať si vypracovať ponuky na dlhšie fixácie, ideálne na 10 rokov a uzavrieť úverovú zmluvu čím skôr.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #byty #ceny #nehnuteľnosti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy