Záujem o hypotéky v marci stúpol o desatinu

04.05.2020 14:14

Stav úverov na bývanie vzrástol aj v marci. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), ku koncu tretieho mesiaca to bola suma cez 31 mld. eur pri medziročnom zvýšení o 10 %. Tempo rastu sa oproti predošlému mesiacu nepatrne spomalilo. Podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej treba počítať s rastom úrokových sadzieb. Viaceré banky už ohlásili zvyšovanie sadzieb pri hypotékach. To naznačuje, že časy historicky najlacnejších úverov na bývanie sa pomaly končia.

Zadlžovanie sa slovenských domácností stále však patrí podľa Glasovej medzi najrýchlejšie v rámci EÚ. Dôvodom je priaznivá situácia na trhu práce, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov. „U nás zadlženosť podporuje aj fakt, že našinci zväčša chcú vlastniť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú,“ konštatuje analytička.

Práve z dôvodu rastúcej zadlženosti začala NBS postupne od júla 2018 zavádzať prísnejšie pravidlá pre poskytovanie úverov. Ich cieľom je dosiahnuť, aby slovenské domácnosti neboli príliš zadlžené v porovnaní s ich príjmami a aby sa predišlo problémom so splácaním úverov v prípade, keď sa zvýšia úrokové sadzby, s čím treba podľa Glasovej počítať. NBS zaviedla prísnejšie opatrenia aj preto, aby zmiernila dopad spomaľovania ekonomiky na domácnosti.

Za posledných vyše desať rokov objem úverov na bývanie výrazne stúpol, v roku 2009 to pritom nebola ani suma 10 mld. eur. Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie postupne začali nahrádzať klasické hypotéky. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úvery #Národná banka Slovenska #bývanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku