Američania: Vrchol pandémie bude na Slovensku už v apríli

Budúci vývoj koronavírusu v každej krajine sveta ukazuje najnovší matematický model vedcov zo Spojených štátov amerických. Na Slovensku má prísť vrchol už 23. apríla 2020. Po tomto termíne začne počet nakazených klesať. Pandémia sa má dostať pod kontrolu na Slovensku už koncom mája. Ukazuje to prognóza od amerického výskumného centra The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) zo Seattlu.

11.04.2020 18:38
Jarovnice, koronavírus, odber Foto: ,
Momentálne patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším počtom obetí koronavírusu.
debata (328)

Model pracuje s aktuálnymi údajmi z jednotlivých krajín vrátane počtu obetí, počtu potvrdených nakazených, či kapacít a vybavenia miestnych nemocníc. Najväčšie problémy so zvládnutím koronavírusu má mať podľa amerických vedcov Veľká Británia. A to pre neskoré obmedzenie spoločenského života.

Práve matematické modely môžu byť kľúčom k úspechu v boji proti koronavírusu. Na ich základe je možné získať približnú predstavu o tom, ako prijaté opatrenia ovplyvnia šírenie vírusu.

Lenže slovenský matematický model od Inštitútu zdravotnej politiky ponúka úplne iné výsledky ako ten americký. "Očakávame, že počet infikovaných bude na vrchole v 110 deň od 29. 3. 2020,“ uvádza sa na webovej stránke štátnej inštitúcie. Podľa domácej prognózy dosiahne u nás pandémia vrchol až v polovici júla.

Práve model od slovenských vedcov má byť kľúčový pre prijatie rozhodnutia v spore medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS). Kým prvý z nich je za ešte prísnejšie karanténne opatrenia, druhý presadzuje postupné otváranie obchodov. Rozhodnutie v spore dvoch politikov padne už najbližší utorok počas zasadnutia krízového štábu.

Rozhodnú odborníci

"Chcem ubezpečiť všetkých, ktorí si dovidia ďalej od nosa, že o prípadnom otváraní ďalších obchodov, či otváraní škôl a reštaurácií budú rozhodovať tí istí ľudia čo naposledy. Elitný tím špičkových slovenských epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov,“ uviedol na svojom Facebookovom profile premiér Igor Matovič. Podľa neho o tom nerozhodne žiaden politik a teda ani on sám.

Richard Sulík zas upozorňuje, že v prípade neskorého naštartovania ekonomiky sa v chudobe ocitne veľké množstvo Slovákov. "Sú to ľudia, ich životy, ich rodiny, budúcnosť ich detí a to, či napríklad dostanú možnosť budovať si svoje šťastie, alebo či im ho vezmeme. Korona je hnusoba, nechcem aby nám zobrala viac, než je úplne nevyhnutné,“ uviedol Sulík. Ten zároveň argumentuje tým, že ani po poslednom otvorení obchodov nezačal na Slovensku prudko rásť počet nakazených.

Drastická diéta pre ekonomiku

Slovensku sa v boji s koronavírusom zatiaľ darí aj pre skoré prijatie karanténnych opatrení. Na svojom blogu to uznal člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Juraj Kotian. Má to však podľa neho dramatické dopady na ekonomiku. "Plošné prísne karanténne opatrenia pôsobia ako drastická diéta hladovkou. Krátkodobý efekt je výrazný, ale takáto stratégia sa nedá aplikovať dlhodobo, lebo by viedla k samodeštrukcii,“ upozornil Kotian.

Dôvodom sú enormné finančné náklady slovenského hospodárstva. "Prudký prepad ekonomiky, pokles príjmov domácností a nárast verejného dlhu o viac ako 1 miliardu mesačne,“ upozornil Kotian.

Existenčné problémy už dnes riešia zamestnanci zatvorených prevádzok. Hlavne v prípade ak nemali žiadne úspory a štátna pomoc im nestačí na pokrytie všetkých výdavkov. Podľa analýzy Národnej banky Slovenska už pred príchodom pandémie si nedokázal zo svojej výplaty vytvoriť úspory každý desiaty Slovák.

© Autorské práva vyhradené

328 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #USA #koronavírus #otvorenie obchodov