Slováci v priemere zarobili o 70 eur viac ako vlani

Rast miezd na Slovensku bol vlani opäť výrazný. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že výška priemerného zárobku zamestnancov sa menila ešte viac ako v roku 2018. V roku 2019 priemerná hrubá suma bola 1 101 eur.

18.01.2020 06:27
debata (18)

Minulý rok tak priniesol jeden z najvýraznejších rastov platov za posledné obdobie. Ide totiž o druhý najrýchlejší rast za posledných desať rokov. Rekord doteraz držal rok 2017, v ktorom priemerný plat narástol medziročne o 6,6 percenta.

Len polovica Slovákov má základný plat nad tisícku. Analýza portálu vyčíslila, že iba 50 percent ľudí dostáva základný plat vyšší ako 1 009 eur v hrubom. Desatina zamestnancov má hrubý plat menší ako 653 eur.

"Priemerný základný plat v Bratislavskom kraji je výrazne vyšší ako na zvyšku Slovenska. V roku 2019 predstavoval 1¤484 eur v hrubom,“ uvádza Nikola Richterová z Profesie. Nasleduje Košický kraj, za ním trnavský a trenčiansky región, dodáva. Najväčšia priepasť je pritom medzi Bratislavským a Prešovským krajom. Takmer 18 percent zamestnancov v Prešovskom kraji zarába menej ako 650 eur v hrubom.

Značný rozdiel je vidieť aj pri pohľade na zárobky nad 2000 eur. K takémuto platu sa dostanú v Prešove a okolí iba vyvolení – teda menej ako tri percentá ľudí. V regióne hlavného mesta ide o viac ako 17 percent ľudí.

Na Slovensku sú najmenej platené upratovanie či poštové služby. Upratovačky vlani podľa portálu Platy.sk zarábali v priemere len 573 eur. Platy pod hranicou novej minimálnej mzdy pre rok 2020 (580 eur) boli aj na pozíciách poštového doručovateľa či pomocnej sily do kuchyne. Päticu najhoršie platených povolaní uzatvárajú pozície chyžnej a sanitára.

Naopak, medzi najlepšie platenými pozíciami mimo manažmentu možno nájsť najmä IT povolania. Najvyšší plat minulého roka mal IT architekt s priemernou základnou mzdou 3¤024 eur v hrubom. Medzi päticou najlepšie platených pozícií minulého roka sa nachádza aj iOS programátor, advokát, daňový poradca a špecialista IT bezpečnosti.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #plat