Úroky v roku 2020 nebudú rásť, eurozóna si to nemôže dovoliť

27.12.2019 21:03

Nie je pravdepodobné, že Európska centrálna banka (ECB) v roku 2020 výrazne zmení nastavenie menovej politiky.

Nebude v pozícii, aby si mohla dovoliť zvýšenie úrokových sadzieb do pozitívneho teritória, uviedol to člen Rady guvernérov Robert Holzmann. Brexit zrejme bude na konci budúceho roka opäť zdrojom obáv.

„Na budúci rok neočakávam obrat k prostrediu pozitívnych úrokových sadzieb,“ povedal Holzmann, ktorý je guvernérom rakúskej centrálnej banky. Očakáva, že v decembri 2020, keď sa bude končiť prechodné obdobie po vystúpení Británie z Európskej únie (EÚ), príde opätovné zvýšenie neistoty. „Je len málo času na rokovania o budúcich vzťahoch a ich výsledok je otvorený,“ doplnil.

Úrokové sadzby v eurozóne naposledy vzrástli v júli 2011 (o 25 bázických bodov). Naposledy sa zmenili tento rok v septembri, keď depozitná sadzba klesla o 10 bázických bo­dov.

Aktuálne sa hlavná sadzba nachádza na úrovni 0 %, depozitná sadzba na –0,50 % a sadzba na jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 %.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úroky #eurozóna #ECB
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku