Putin a Si Ťin-pching si zamávali a otvorili plynovod Sila Sibíri

02.12.2019 14:11
Rusko, Čína, plynovod, Si Ťin-pching
Čínsky prezident Si Ťin-pching máva ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi cez telemost pri príležitosti spustenia prevádzky plynovodu v Pekingu 2. decembra 2019. Prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching v pondelok prostredníctvom telemostu spustili prevádzku plynovodu na Sibíri. Ide o prvý plynovod medzi oboma krajinami. Autor: ,

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching v pondelok slávnostne uviedli do prevádzky plynovod medzi Ruskom a Čínou Sila Sibíri, ktorý bude prepravovať zemný plyn z nálezísk na východe Sibíri do severovýchodnej Číny.

Ako uviedol ruský prezident počas slávnostného spustenia plynovodu prostredníctvom telemosta, projekt by mal prispieť k zvýšeniu vzájomného obchodu medzi krajinami do piatich rokov na 200 miliárd USD (182,12 miliar­dy eur).

Plynovod bude prepravovať zemný plyn z ložísk Čajandinskoje a Kovykta. Od projektu, ktorý by mal Číne dodávať ročne okolo 38 miliárd kubických metrov plynu a fungovať by mal zhruba tri desaťročia, si Moskva sľubuje získanie približne 400 miliárd USD do štátnej pokladnice.

Sila Sibíri má okrem toho pomôcť Moskve zmierniť závislosť od európskych trhov a čiastočne riešiť aj dôsledky sankcií Európskej únie voči Rusku za anexiu Krymu a konflikt na východe Ukrajiny. Napriek tomu Moskva plánuje čoskoro spustiť aj dva veľké projekty v Európe, plynovod Severný prúd 2 popod Baltské more do Nemecka a TurkStream do Turecka a južnej Európy.

Akú cenu Čína za dodávky plynu cez Silu Sibíri zaplatí, nie je známe. K tomu sa v pondelok nevyjadril ani Putin, ani Si Ťin-pching. Moskva zároveň rokuje s Pekingom o zvýšení dodávok plynu prostredníctvom ďalších ciest, v tomto smere však kontrakty zatiaľ uzatvorené neboli.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #plyn #plynovod #Rusko #Sila Sibíri
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku