Bystričania sa vzbúrili, petíciou chcú zastaviť zvýšenie daní

Na neúmerné a neprimerané zvýšenie daní chcú v Banskej Bystrici poukázať petíciou, pod ktorú v utorok začali zbierať podpisy občanov mesta.

26.11.2019 12:39
debata (16)

Cieľom petičného výboru je stiahnutie, alebo neschválenie nového všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnych daniach a poplatkoch, ktoré v pondelok 25. novembra finančná komisia odporučila mestskému zastupiteľstvu na schválenie. V tomto návrhu je podľa predsedu petičného výboru Tomáša Novanského navrhované zvýšenie dane za byt o 51 percent, za rodinný dom je nárast o 66 percent, za zastavané plochy a nádvoria o 43 percent, za stavby na pôdohospodársku produkciu a skleníky navýšenie o 100 percent, za chaty a rekreačné stavby o viac ako 41,5 percenta a za objekty na podnikanie takmer o 40 percent.

Toto zvýšenie daní je podľa predsedu petičného výboru jednak prerokované v tichosti, bez verejnej diskusie, a za ďalšie je to neadekvátne k tomu, akým rozpočtom dnes mesto disponuje. Vládne opatrenia podľa neho „nemajú taký dosah, ako sa mestá a obce snažia vydierať svojich vlastných občanov prostredníctvom miestnych daní”.

„Som presvedčený, že Banská Bystrica na to nie je odkázaná, lebo som sa venoval rozpočtu Banskej Bystrice, keď bol tento na úrovni 50 až 60 mil. eur, dnes je to 90 mil. eur. Mestá a obce majú historicky najvyššie príjmy od štátu z daní fyzických osôb,“ uviedol Novanský, ktorý bol v minulosti 12 rokov poslancom mesta a predsedom finančnej komisie. V posledných voľbách však nekandidoval a nie je politicky činný.

Petíciou chce petičný výbor dosiahnuť stiahnutie alebo neschválenie navrhovaného VZN na nadchádzajúcom rokovaní mestského zastupiteľstva 10. decembra a zabezpečiť jeho verejné prerokovanie a predstavenie obyvateľom vedením mesta aj s dopadovými štúdiami a finančným dopadom na všetky dotknuté fyzické a právnické osoby. Podpisy plánujú zbierať do 8. decembra a následne hárky zanesú primátorovi mesta. „Dáme ju na zreteľ aj všetkým poslancom mesta a budeme čakať, aká bude ich odozva na zvyšovanie daní,“ dodal Novanský s tým, že ide o všeobecnú deklaratívnu petíciu, aby mestskí poslanci a vedenie mesta videli, aký je ohlas občanov k tomuto neúmernému zvyšovaniu daní.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #miestne dane #petícia #samosprávy #Únia miest Slovenska