NYT: Oligarchovia a populisti doja z EÚ milióny eur

03.11.2019 20:14

Vo väčšine krajín strednej a východnej Európy si únijné poľnohospodárske dotácie v nepriehľadnom prostredí rozdeľuje hŕstka mocných, ktorí majú styky, napísal dnes v rozsiahlej reportáži americký denník The New York Times (NYT).

Podrobne v nej rozoberá, ako systém poľnohospodárskych dotácií podľa neho zneužíva maďarský premiér Viktor Orbán. Denník ďalej uvádza, že najväčším príjemcom poľnohospodárskych dotácií v Českej republike je premiér Andrej Babiš. V Bulharsku a na Slovensku stoja poľnohospodárske dotácie za preberaním pôdy mafiánskym štýlom.

Investigatívu NYT viedol v deviatich krajinách po väčšinu tohto roka. Odhalila postupne „zámerne nepriehľadný dotačný systém deformovaný korupciou, ktorý podkopáva environmentálne ciele Európskej únie“. Spoločnú poľnohospodársku politiku, ktorá hrala dôležitú úlohu pri formovaní EÚ, teraz podľa amerického denníka zneužívajú tie isté protidemokratické sily, ktoré dvadsaťosmičku ohrozujú zvnútra.

Reportáž NYT dochádza k záveru, že Orbán, „ikona európske krajnej pravice a húževnatý kritik Bruselu, berie peniaze od Európskej únie rád“. Únijné dotácie podľa amerického denníka používa ako systém patronáže, z ktorého ťažia jeho priatelia a rodina, chráni vďaka nim svoje politické záujmy a pomáhajú mu trestať jeho súperov.

Spoločnosti Andreja Babiša (Agrofert vlastnil do predminulého februára, následne ho vložil do zverenských fondov – pozn. ČTK) vlani podľa NYT zobrali najmenej 42 miliónov dolárov únijných dotácií. Denník píše, že český premiér čelí dvom auditom pre konflikt záujmov a že česká vláda v posledných rokoch presadila pravidlá, ktoré uľahčujú veľkým spoločnostiam získať viac dotácií.

Bulharská akadémia vied zistila, že 75 percent hlavných únijných poľnohospodárskych dotácií určených Sofii končí v rukách približne 100 subjektov. Záťahy úradov tento rok na jar odhalili korupciu medzi predstaviteľmi vlády a veľkopodnikateľmi v oblasti poľnohospodárstva. Jeden z najväčších producentov múky v krajine bol v súvislosti s dotáciami obvinený z podvodu a čaká ho súd.

Na Slovensku generálny prokurátor priznal, že v krajine funguje „poľnohospodárska mafia“. Drobní poľnohospodári polícii nahlásili, že pre pôdu, na ktorú možno poberať dotácie, boli bití a vydieraní. Novinár Ján Kuciak písal, kým bol zavraždený, o talianskej mafii, ktorá sa infiltrovala do poľnohospodárstva, z dotácií ťažila a vybudovala si kontakty v politike.

Zo správy z mája 2015, ktorú zadala Európska komisia, vyplýva, že bohatí majitelia pozemkov s politickými kontaktmi disponujú mocou zaberať pôdu. V Bulharsku napríklad presadili veľkí majitelia pôdy zákon, ktorý im umožňuje zaberať menšie hospodárstva.

Hromadenie tisícov hektárov pôdy vedie k javu, ktorý NYT nazýva moderný feudalizmus. Denník pripomína, že v roku 2015 Orbánova vláda predala stovky tisíc hektárov štátnej pôdy, pričom väčšina z nej skončila v rukách politických spojencov maďarského premiéra.

„Je to druh moderného feudalizmu, kde malí poľnohospodári žijú v tieni obrovských, politicky mocných záujmov a Európska únia to pomáha financovať,“ napísal NYT.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#oligarchovia #poľnohospodárstvo #V4
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku