Nová daňová prognóza: Štát bude mať o stovky miliónov menej

V slovenskom rozpočte budú v nasledujúcich rokoch chýbať stovky miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej daňovej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií.

26.09.2019 13:36
debata (5)

Kým tohtoročnú prognózu daňových a odvodových príjmov oproti júnovým odhadom zhoršili iba o 66 miliónov eur, v nasledujúcich troch rokoch má výpadok na daniach a odvodoch dosiahnuť v priemere až 700 miliónov eur ročne. Nové opatrenia koaličných strán pritom budú podľa analytikov znamenať od budúceho roka zníženie príjmov verejnej správy v priemere o zhruba 300 miliónov eur ročne.

Podľa ministerstva financií tak nová daňová prognóza ide v šľapajách nedávno zverejnenej makroekonomickej prognózy, ktorá potvrdila spomalenie rastu slovenskej ekonomiky na 2,4 % v tomto roku a 2,3 % v budúcom roku. Najväčší podiel na prepade príjmov bude mať podľa ministerstva v rokoch 2020 až 2022 trh práce, ktorý spomalí a spôsobí pokles daňových a odvodových príjmov z práce. Okrem toho analytici očakávajú aj nižšiu spotrebu domácností. Výpadok ešte prehĺbi spomínaný koaličný balíček legislatívnych opatrení.

„Žiaľ potvrdili sa naše obavy, že spomalenie ekonomiky bude mať dopad aj na dane a odvody. Ten prepad je však oproti júnu obrovský a to má samozrejme negatívny vplyv aj na pripravovaný rozpočet. Nehovorí sa mi to ľahko, ale situácia je vážna. Verím však, že rozpočet aj napriek týmto číslam zostavíme tak, aby sme ho v zákonom stanovenom termíne predložili na vládu a následne do parlamentu,“ reagoval minister financií Ladislav Kamenický.

V aktuálnej prognóze sú pritom už zahrnuté schválené koaličné opatrenia, ako zvýšenie nezdaniteľného minima, zníženie DPH na ďalšie potraviny, či zníženie dane z príjmov pre malých podnikateľov. Najväčší výpadok má spôsobiť zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane na úrovni zhruba 135 miliónov eur ročne. Nasleduje zníženie DPH na ďalšie potraviny, ktoré má znamenať nižší výber daní o približne 80 miliónov eur ročne a zníženie dane z príjmov pre firmy a samostatne zárobkovo činné osoby s obratom do 100 tisíc eur na 15 % spôsobí výpadok cez 60 miliónov eur ročne. Menej ako desať miliónov ročne má stáť zrušenie koncesií pre seniorov, znížená DPH na denníky či zavedenie športových poukazov.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá má svoje zastúpenie aj vo Výbore pre daňové prognózy, považuje aktuálne odhady daňových a odvodových príjmov za realistické. Negatívnym rizikom je však podľa Viktora Novysedláka z RRZ najmä výnos dane z príjmov právnických osôb, pokiaľ by sa naďalej zhoršovalo makroekonomické prostredie. Zároveň pripúšťa, že zostavenie vyrovnaného rozpočtu s takýmito vyhliadkami daňových a odvodových príjmov bude komplikované.

„Je viac než zrejmé, že po zohľadnení horšieho makroekonomického vývoja a opatrení prijatých v parlamente bude zostavenie rozpočtu na roky 2020 až 2022 nesmierne ťažké. Udržanie rozpočtových cieľov blízko vyrovnaného rozpočtu, ktoré vláda deklarovala v programe stability, by si vyžadovalo prijatie relatívne veľkého balíka konsolidačných opatrení,“ uviedol pre agentúru SITA Novysedlák.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #daňová prognóza #makroprognóza