Americká centrálna banka znížila základný úrok o 0,25 %

18.09.2019 20:51

Americká centrálna banka (Fed) v stredu podľa očakávania znížila svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do rozpätia 1,75 až 2,00 percenta.

Snažia sa tak podporiť ekonomiku Spojených štátov, ktorá sa potýka s negatívnymi dôsledkami slabšieho globálneho hospodárskeho rastu a obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom.

Tempo rastu ekonomiky Spojených štátov sa v tohtoročnom druhom štvrťroku spomalilo na dve percentá z 3,1 percenta v prvom kvartáli.

Fed už koncom júla prikročil k prvému zníženiu úrokov od decembra 2008, keď svetová ekonomika čelila najhoršej kríze od 30. rokov minulého storočia. Základnú sadzbu v júli zredukoval rovnako o štvrť percentuálneho bo­du.

Pre zníženie sadzieb o štvrť percentuálneho bodu v stredu hlasovalo sedem členov menového výboru Fedu. Dvaja členovia chceli sadzby ponechať bez zmeny, zatiaľ čo jeden bol pre výraznejšie zníženie o pol percentuálneho bodu. Podľa agentúry AFP tak boli rozpory medzi členmi výboru najväčšie za posledné tri roky.

Fed takisto mierne zvýšil odhad tohtoročného rastu americkej ekonomiky na 2,2 percenta z predtým predpokladaných 2,1 percenta. Prezident Donald Trump pritom sľúbil, že zabezpečí, aby americká ekonomika dlhodobo rástla zhruba trojpercentným tempom. Trump sa snaží Fed prinútiť k výraznejšiemu znižovaniu úrokov, ktoré by podľa neho okrem podpory ekonomiky prinieslo tiež pokles nákladov na správu štátneho dlhu. Minulý týždeň vyzval na zníženie úrokov „na nulu, alebo ešte nižšie“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #úroky #Fed
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku