Eset chce mať v Bratislave epicentrum inovácií za 100 miliónov

Spoločnosť Eset plánuje na bratislavskej Patrónke, v areáli bývalej vojenskej nemocnice, vytvoriť rozsiahly kampus, ktorý má byť centrom inovácií, kreativity a výskumu v hlavnom meste.

18.09.2019 13:31
debata (283)

Dotknuté pozemky získala softvérová firma v roku 2017 a momentálne pripravuje medzinárodnú ideovú architektonickú súťaž, z ktorej má vzísť koncepčný architekt projektu. Výstavbu plánuje spustiť v rokoch 2024–2025 a otvorenie kampusu v roku 2026.

VIDEO: Spoločnosť Eset plánuje na bratislavskej Patrónke, v areáli bývalej vojenskej nemocnice, vytvoriť rozsiahly kampus, ktorý má byť centrom inovácií, kreativity a výskumu v hlavnom meste. V akom stave je areál a čo plánuje Eset zachovať sa dozviete vo videu TV Pravda.

Video

Kampus, neďaleko rekreačnej lokality Železná studienka, má vytvoriť kvalitné a podnetné prostredie pre top IT a technologické firmy. Prepojiť ich má s technicky zameranými vysokými školami. „Chceme tu vybudovať epicentrum inovácií a premeniť túto časť na pulzujúci priestor, ktorý bude žiť aj mimo pracovného času. Nechceme tu vybudovať sídlo iba pre Eset, ale vytvoriť ekosystém množstva inovatívnych firiem, hlavne technologických. Koncentrácia takýchto firiem vie priniesť veľa pridanej hodnoty, dobrým príkladom je americký Silicon Valley,“ priblížil v stredu na brífingu prevádzkový riaditeľ spoločnosti Pavel Luka. Celkové investície do projektu odhaduje firma zatiaľ na úrovni okolo 100 miliónov eur.

Popri novom sídle a globálnom vedecko-výskumnom centre majú vzniknúť aj priestory na prenájom pre inovatívne technologické firmy a taktiež „inkubátor“ pre startupy. Firma zvažuje vytvoriť v kampuse i moderné formy ubytovania pre študentov na princípe „co-living“, čo by prehĺbilo integráciu vysokých škôl v rámci tohto systému.

Projekt na Patrónke počíta aj s verejnými priestormi a poskytnúť má sčasti aj rezidenčnú funkciu. Tá má byť zastúpená najmä apartmánmi na prenájom, určenými predovšetkým zamestnancom firiem v kampuse. Investor chce v areáli bývalej vojenskej nemocnice vybudovať aj jedáleň, reštaurácie, kaviarne, obchody, lekáreň, zubnú ambulanciu či škôlku pre deti zamestnancov. Chýbať nemá ani telocvičňa, obchody a požičovňa bicyklov či auditórium. Firma sľubuje aj park, veľké plochy zelene, ale aj vybudovanie dostatočných parkovacích kapacít. Tie by mali byť cez víkend k dispozícii aj verejnosti pri rôznych podujatiach či návšteve bratislavského lesoparku.

Aktuálne sa pripravuje ideová architektonická súťaž, z ktorej má vzísť koncepčný architekt projektu. Firma chce v najbližších dňoch osloviť tri ateliéry, ktoré by do konca roka mali spracovať ideový návrh urbanisticko-architektonického riešenia, ako by k lokalite pristúpili. Na základe toho si chce investor vybrať dlhodobého partnera, s ktorým bude projekt vznikať.

Majitelia Esetu sa angažujú aj v politike či médiách. Pred štyrmi rokmi spolumajitelia Esetu vstúpili do Denníka N. Jeden z jej spolumajiteľov Anton Zajac plánuje podporiť politickú stranu exprezidenta Andreja Kisku. Ďalší z vlastníkov Miroslav Trnka podporil vo vlaňajších komunálnych voľbách súčasného bratislavského primátora Matúša Valla.

Starostke je ľúto za areálom

Starostku bratislavskej mestskej časti Karlova Ves Danu Čahojovú v utorok previedol investor areálom bývalej vojenskej nemocnice. Starostka tvrdí, že rastie nádej na vybudovanie zmysluplného projektu. Areál podľa nej vydražili za desiatky miliónov eur. Upozornila však, že v areáli sa ešte donedávna investovalo, fungovali ambulancie a nemocničné lôžka.

„Nemocnicu tu už vraj nepotrebujeme, lebo so zdravotníctvom máme lepšie plány. Všetci dúfame, lebo aj tak nemáme na výber. Ale vykašľať sa na kardinálny problém starnutia populácie, zbaviť sa vlastníctva nehnuteľností, ktoré s minimálnymi nákladmi a v ideálnom prostredí mohli poskytnúť dôstojné útočisko pre ľudí odkázaných na sociálne služby všetkého druhu, je strašný čin,“ vyhlásila starostka na sociálnej sieti. Poukazuje pritom, že denno-denne sa vo svojom povolaní stretávajú s ľuďmi hľadajúcimi pomoc, nezvládajúcimi ťažké životné situácie, osamelými, starými a chudobnými. „Počet ľudí na čakačkách rastie,“ podotkla.

Luka priblížil, že budovy v areáli bývalej vojenskej nemocnice sú z rôzneho obdobia a vznikali najmä po 2. svetovej vojne. Tie najnovšie sú z 90. rokov 20. storočia a boli postavené pre potreby nemocnice. „Vyhodnotili sme to tak, že nie sú pre nás veľmi použiteľné,“ vyhlásil. Investor však chce zachovať a kreatívne využiť tunajšie podzemné bunkre. Tie ako protiletecké kryty slúžili pre pacientov a personál nemocnice a vybudované boli v roku 1943. Využité boli pri bombardovaní Bratislavy v roku 1944.

283 debata chyba
Viac na túto tému: #podnikanie #Eset #inovácie #výskum a vývoj