Návrh novely zákona o dani z príjmov z dielne poslancov Mosta-Híd Irén Sárközy, Tibora Bastrnáka a Bélu Bugára v stredu schválilo plénum parlamentu. Za bolo 122 zo 140 prítomných poslancov. Proti tomuto opatreniu protestovali samosprávy.
Navrhované opatrenie je súčasťou koaličného sociálneho balíčka. Poslanci Mosta-Híd však upustili od svojho pôvodne predstaveného zámeru, aby sa nezdaniteľná časť základu dane zvyšovala postupne až na 22,7-násobok od roku 2021. V súčasnom návrhu hovoria o zvýšení len od budúceho roka. Opatrenie kritizovali samosprávy, podľa ktorých im zníži príjmy a spôsobí problémy.
Cieľom novely je podľa poslancov Mosta-Híd zvýšiť životnú úroveň pracujúcich, práve na to má poslúžiť zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. „Európska komisia (EK) vo svojej aktuálnej správe o Slovensku konštatuje, že SR sa príliš spolieha vo svojom rozpočte na daňové zaťaženie práce. Kým priemerné daňové a odvodové príjmy z práce v roku 2016 boli v Únii na úrovni 49,7 % z celkovej výšky zdaňovania, tak na Slovensku to bolo až 53,9 %,“ upozornili poslanci s tým, že EK osobitne upozornila na vysoké daňovo-odvodové zaťaženie pri zamestnancoch zarábajúcich menej ako priemernú mzdu v porovnaní s inými krajinami Európskej únie.
„Daňové zaťaženie zamestnancov v posledných rokoch sa dokonca zvyšuje, čo súvisí s tým, že nezdaniteľné časti základu dane rastú pomalšie, ako rastú mzdy,“ tvrdia poslanci. Výsledkom podľa nich je to, že daň z príjmu tvorí postupne vyššiu časť zo mzdy zamestnanca.
Samosprávne kraje chcú požiadať prezidentku, aby nepodpísala zvýšenie nezdaniteľného minima Samosprávy dlhodobo kritizujú fakt, že zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane prídu ich rozpočty o milióny eur.
Samosprávy nechcú prísť o peniaze
Samosprávy svoj boj proti zvyšovaniu nezdaniteľnej časti základu dane ani po schválení novely zákona o dani z príjmov z dielne Mosta-Híd v parlamente nevzdávajú. Predseda Združenia samosprávnych krajov – SK8 Jozef Viskupič totiž avizuje, že sa obráti na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby návrh vrátila späť do Národnej rady SR.
Za návrh pritom v stredajšom hlasovaní zdvihlo ruku až 122 zo 140 prítomných poslancov, vrátane poslancov z Viskupičovho hnutia OĽaNO, za ktoré bol zvolený v posledných voľbách do Národnej rady SR. Problémom návrhu je podľa samospráv fakt, že hoci zvýšenie nezdaniteľného minima zvyšuje čisté príjmy pracujúcich, na druhej strane spôsobí miliónové výpadky v rozpočtoch obcí, miest a žúp. Celý výber dane z príjmu fyzických osôb totiž v rámci fiškálnej decentralizácie smeruje do rozpočtov samospráv.
„Združenie samosprávnych krajov – SK8 zásadne nesúhlasí so schváleným návrhom poslancov koaličnej strany Most-Híd, ktorým sa zvyšuje nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka. Aj napriek argumentom a apelu SK8 vytvárajú v rozpočtoch krajskej samosprávy dieru 44,7 mil. eur,“ uviedol Viskupič vo svojej reakcii na stredajšie hlasovanie poslancov parlamentu.
Predstavitelia žúp podľa neho naďalej zotrvávajú na stanovisku, že ľuďom toto opatrenie pridáva len odrobinky, no na druhej strane im môže zobrať miesta v zariadeniach sociálnych služieb, spomaliť opravu a modernizáciu ciest, ochudobní stredné školstvo či kultúrne zariadenia.