Príslušnú žiadosť adresovanú Európskemu stabilizačnému mechanizmu (ESM) a euroskupine v pondelok podpísal grécky minister financií Christos Staikouras.
Táto časť pôžičky MMF má splatnosť do roku 2021 a je s úrokom 4,91 percenta. Atény podľa Staikourasa dúfajú, že vďaka predčasnému splateniu ušetria na úrokoch ročne 70 miliónov eur. Celkový grécky dlh u MMF bez započítania plánovanej predčasnej splátky je podľa údajov ministerstva financií 8,8 miliardy eur. MMF poskytol Grécku od roku 2010 prostredníctvom záchranného programu takmer 32 miliárd eur, väčšinu už krajina splatila.
Konanie by mohlo trvať niekoľko týždňov, poznamenáva s odkazom na zdroje z aténskeho ministerstva financií agentúra DPA, pretože schváliť krok musia aj parlamenty niektorých krajín eurozóny.
Súhlas ESM je nutný preto, že Grécko je povinné, keď chce predčasne vyplatiť jedného z veriteľov, ponúknuť rovnaké vyrovnanie aj ostatným veriteľom a medzi nimi figuruje aj eurozóna.
Atény sa v roku 2010 ocitli na pokraji štátneho bankrotu a museli požiadať medzinárodných veriteľov o pomoc. Dostali záchranné úvery v celkovom objeme 260 miliárd eur. Od vypuknutia krízy sa veľkosť gréckej ekonomiky znížila asi o štvrtinu, tretina obyvateľov sa prepadla do chudoby a tisíce ľudí odišli do zahraničia.
Teraz krajina je už schopná požičiavať si peniaze na trhoch sama – posledný úverový program sa skončil vlani v auguste. Výnosy desaťročných gréckych dlhopisov sú teraz 1,5 percenta. V roku 2012, keď ťažká finančná kríza vrcholila, sa prehupli cez 35 percent.