ECB znížila depozitnú úrokovú sadzbu, obnoví nákupy dlhopisov

12.09.2019 14:14

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok znížila svoju depozitnú úrokovú sadzbu na nové rekordné minimum mínus 0,5 percenta z doterajších mínus 0,4 percenta.

Zároveň oznámila, že od novembra obnoví nákupy dlhopisov, a to v objeme 20 miliárd eur mesačne. Banka tak reaguje na spomaľovanie hospodárskeho rastu a nízku infláciu v eurozóne.

Hospodársky rast v eurozóne v druhom štvrťroku spomalil o polovicu na 0,2 percenta z 0,4 percenta v prvom kvartáli. Inflácia v auguste zostala na jednom percente, teda hlboko pod cieľom ECB. Tá sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami.

Na ekonomiku eurozóny má negatívny vplyv napätie v medzinárodných obchodných vzťahoch, pretrvávajúca neistota okolo plánovaného odchodu Británie z Európskej únie aj spomaľovanie hospodárskeho rastu v Číne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úrok #eurozóna #euro #ECB #dlhopisy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku