Poukazuje to na úsilie obidvoch krajín diverzifikovať v období silnejúcich sporov s USA svoje rezervy s cieľom zredukovať aktíva v dolároch.
Podľa údajov ruskej centrálnej banky kúpilo Rusko od začiatku tohto roka 106 ton zlata a objem jeho zlatých rezerv sa zvýšil na vyše 2200 ton, uviedla agentúra Bloomberg. Čo sa týka hodnoty ruských zlatých rezerv, tá vďaka rastu ceny zlata vzrástla za posledný rok o 42 % na súčasných 109,5 miliardy USD (99,25 miliardy eur). Na celkových rezervách Ruska tak tvorí zlato takmer 21 %, najväčší podiel od roku 2000.
Podobne ako Rusko aj Čína svoje zlaté rezervy zvyšuje. Od začiatku roka ich zvýšila takmer o 100 ton na 2141 ton. V decembri minulého roka dosahovali zlaté rezervy Číny podľa čínskej centrálnej banky 2042 ton.
Rusko a Čína sa tak približujú v oblasti zlatých rezerv k úrovni Talianska a Francúzska, ktoré z tohto pohľadu zaujímajú tretie a štvrté miesto vo svete. Taliansko má v rezervách takmer 2452 ton zlata a Francúzsko približne 2436 ton. Najväčšími držiteľmi zlatých rezerv na svete sú USA a Nemecko, ktoré na začiatku tohto roka mali v rezervách 8133, respektíve 3381 ton žltého kovu.
Navyše, nákupy realizujú aj ďalšie krajiny ako Poľsko či Kazachstan. Svetová rada pre zlato odhaduje, že centrálne banky vo svete nakúpili v 1. polroku tohto roka celkovo 374 ton zlata.
Od začiatku roka sa cena zlata zvýšila takmer o pätinu. Prispieva k tomu zvýšený záujem zo strany centrálnych bánk, ako aj neistota vzhľadom na vývoj ekonomiky spôsobená eskalujúcim obchodným konfliktom medzi Spojenými štátmi a Čínou. Začiatkom septembra dosiahla cena zlata približne 1555 USD za trójsku uncu (31,1 g), čo bola najvyššia hodnota od roku 2013. Investičné banky pritom očakávajú, že v raste bude cena zlata pokračovať aj naďalej.