EÚ kritizuje Srbsko, že chce podpísať obchodnú dohodu s Ruskom

Ministri zahraničných vecí Európskej únie vyzývajú Srbsko, aby sa neodchyľovalo z cesty k členstvu v Únii.

30.08.2019 13:18
debata (47)

Táto balkánska krajina sa totiž pripravuje na podpis dohody o voľnom obchode s Eurázijskou ekonomickou úniou (EEU), ktorá združuje Rusko, Kazachstan, Bielorusko, Arménsko a Kirgizsko, uviedla v piatok agentúra AP. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) označil kroky Srbska za „mätúce“.

„Ak myslíte svoju európsku orientáciu vážne, potom zrejme robíte politické rozhodnutia, ktoré vás k nej približujú. Toto nie je jeden z nich,“ povedal Lajčák v piatok na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Helsinkách.

Očakáva sa, že Srbsko podpíše dohodu o voľnom obchode s EEU 25. októbra.

Kandidátska krajina na vstup do EÚ musí zosúladiť svoju politiku s politikou Únie, vrátane uvalenia sankcií proti Rusku pre jeho operácie na Ukrajine. EÚ zostáva najväčším obchodným partnerom Srbska, keď hodnota vzájomného obchodu vlani dosiahla takmer 26 miliárd eur, čo je približne osemnásobok v porovnaní s obchodom so všetkými štátmi EEU.

Srbsko už uzavrelo dohodu o voľnom obchode s najväčšími krajinami EEU – Ruskom, Kazachstanom a Bieloruskom. Nová dohoda ju len rozšíri na Arménsko a Kirgizsko.

47 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Rusko #Srbsko #Eurázijská ekonomická únia