Z Košíc odchádza Ryanair

Posledný letecký spoj medzi londýnskym Southendom a Košicami je naplánovaný na 26. októbra. Dôvodom majú byť problémy s Boeingmi 737 MAX.

26.08.2019 14:32 , aktualizované: 21:00
debata (1)

„Rozhodnutie leteckej spoločnosti Ryanair zrušiť v zimnom letovom poriadku 2019/2020 letecké spojenie musíme prijať ako fakt," reagoval Michael Tmej, výkonný riaditeľ letiska Košice. Do Southendu sa od apríla dalo z Košíc lietať trikrát týždenne.

Cestujúci, ktorí majú letenky zakúpené na lety po 26. októbri, majú nárok na kompenzácie a mali by kontaktovať priamo leteckého dopravcu. V súčasnosti možno z Košíc sedemkrát do týždňa lietať na londýnske letisko Luton, spoj prevádzkuje nízkonákladová spoločnosť Wizz Air.

Ryanair očakáva v roku 2020 o päť miliónov menej prepravených cestujúcich, ako pôvodne plánoval. Dôvodom sú omeškané dodávky lietadiel Boeing 737 MAX. V tomto roku mal mať vo flotile päť, do leta 2020 až 58 lietadiel tohto typu. Pokles dodávok oproti plánu mal v celej sieti Ryanairu za následok zatváranie základní a aj liniek, ktoré už boli v predaji. Z letiska Southend boli okrem Košíc pozastavené letecké spojenia aj do chorvátskeho Dubrovníka, dánskej Kodane a rumunského Klužu.

"Zasiahol nás doteraz nevyriešený problém s lietadlami Boeing 737 MAX a silný konkurenčný boj nízkonákladových spoločností. Letecký priemysel je mimoriadne turbulentný a regionálne letiská sú akýmkoľvek krízam vystavené ako prvé. S Ryanairom, ale aj inými leteckými spoločnosťami, budeme naďalej intenzívne komunikovať a presviedčať ich na otvorenie najmä tých leteckých spojení, po ktorých je dlhodobo intenzívny dopyt – ako napríklad Dublin či viacero destinácií v severnom Anglicku,“ dodal Tmej.

Ešte v júni spoločnosť Turkish Airlines avizovala, že k 1. septembru pozastavuje lety do Istanbulu. Do Košíc ešte stále budú lietať prepravcovia Austrian Airlines, LOT Polish Airlines, České aerolínie, Eurowings a Wizz Air.

Informácie z agentúr sme nahradili redakčným článkom.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #Ryanair #letisko Košice