Nemecká vláda už ráta s recesiou, ale nie s vážnou krízou

24.08.2019 07:33

Nemecká ekonomika v treťom kvartáli klesne a prepadne sa do recesie. Podľa webových stránok týždenníka Der Spiegel to vyplýva z interných dokumentov nemeckej vlády, ktoré má denník k dispozícii. Vládni ekonomickí experti ale zatiaľ nevidia dôvod pre zavádzanie opatrení na stabilizáciu hospodárstva.

Berlínska vláda odhaduje, že sa hrubý domáci produkt (HDP) od tohtoročného júla do konca septembra mierne zníži, podobne ako tomu bolo už v predchádzajúcom štvrťroku, keď nemecká ekonomika klesla o 0,1 percenta. Recesia sa prevažne definuje ako dva štvrťroky poklesu HDP za sebou.

Berlín stále nepredpokladá príchod vážnej ekonomickej krízy za predpokladu, že sa ďalej nevyostria globálne obchodné konflikty a Británia neopustí Európsku úniu bez dohody, píše sa v dokumente, ktorý vypracovali hospodárski experti z okolia kancelárky Angely Merkelovej.

„Preto nevidíme dôvod pre zavádzanie krátkodobých opatrení na stabilizáciu ekonomiky,“ píše sa v dokumente, do ktorého nahliadol Der Spiegel. Nemecká ekonomika je najväčšia v Európe a je na nej závislé množstvo slovenských firiem.

Podľa zdrojov agentúry Bloomberg ale vláda v Berlíne už chystá opatrenia na povzbudenie nemeckého hospodárstva. Minister financií Olaf Scholz v nedeľu navyše uviedol, že finančná kríza z rokov 2008 a 2009 krajinu stála zhruba 50 miliárd eur a že vláda je opäť schopná uvoľniť v prípade potreby takúto sumu.

#recesia #Nemecko #HDP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku