Burzy v USA prudko klesli, trhy vetria riziko recesie

15.08.2019 00:00

Americké akcie v stredu výrazne oslabili, kľúčový Dow Jonesov index má za sebou najhlbší percentuálny prepad od začiatku roka. Na vine je vývoj na trhu dlhopisov, ktorý naznačuje, že americká ekonomika smeruje k recesii.

Dow Jonesov index odpísal 3,05 percenta na 25 479,42 bodu. Podobne širší index S&P 500 vykázal prepad o 2,93 percenta a uzavrel na hodnote 2840,60 bodu, zatiaľ čo index Nasdaq Composite klesol o 3,02 percenta na 7773,94 bodu.

Výnos dlhopisov americkej vlády so splatnosťou desať rokov sa v stredu výraznejšie dostal pod výnos dlhopisu dvojročného, ​​čo sa stalo prvýkrát od roku 2007. Aj vtedy sa dostavila hospodárska recesia, ktorá zasiahla najprv Spojené štáty a potom aj globálnu ekonomiku.

Okrem prevrátenej výnosovej krivky, ktorá je všeobecne považovaná za indikátor blížiacej sa recesie, obchodovanie poznamenali ďalšie nepriaznivé faktory. Nemecko ohlásilo pokles ekonomiky v druhom štvrťroku a rast priemyselnej výroby v Číne bol v júli najpomalší za 17 rokov. K tomu je nutné pripočítať dlhotrvajúce faktory ako obchodné vojna USA a Číny a odchod Británie z Európskej únie a ďalšie geopolitické faktory.

„Každá centrálna banka na svete sa snaží ekonomiku podporovať a každý politik na svete sa snaží ekonomiku zničiť,“ povedal Oliver Pursche zo spoločnosti Bruderman Asset Management. „Čo sa deje v Hongkongu, čo sa deje s brexitom a obchodné vojnou, to všetko prináša chaos,“ dodal.

Dolár na devízových trhoch v reakcii na vývoj výnosov kľúčových dlhopisov americkej vlády citeľne oslabil voči japonskému jenu, ktorý je považovaný za takzvaný bezpečný prístav v časoch neistoty. Krátko pred 22:00 SELČ dolár k jenu strácal 0,7 percenta na 105,97 JPY. Euro k doláru odpisovalo cez 0,3 percenta na 1,1136 USD.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, ale vykazoval mierny nárast. Pridával 0,2 percenta na 98 bodov.

#burza #recesia #trhy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku