Nemecké firmy vyzvali vládu, aby podporila brzdiacu ekonomiku

Po najnovších údajoch o medzikvartálnom poklese nemeckej ekonomiky a zvýšení rizika prepadu najväčšej ekonomiky Európy do recesie, zástupcovia nemeckého priemyslu zvýšili tlak na vládu, aby pristúpila k novému kolu fiškálnych stimulov.

14.08.2019 17:06
debata (8)

Ako uviedol nemecký štatistický úrad Destatis, hrubý domáci produkt (HDP) klesol v 2. kvartáli medzištvrťročne o 0,1 % po 0,4-percentnom raste v 1. štvrťroku.

„Výsledky znamenajú pre nemeckú ekonomiku definitívny koniec zlatej dekády,“ povedal ekonóm ING Bank Carsten Brzeski. Na ekonomiku pôsobia najmä dva faktory, zhoršujúce sa obchodné vzťahy medzi Čínou a USA a blížiaci sa odchod Británie z Európskej únie, podľa všetkého bez dohody.

V reakcii na najnovšie údaje zástupcovia nemeckých firiem vyzvali vládu Angely Merkelovej, aby urýchlene prijala opatrenia na podporu hospodárskeho ras­tu.

„Údaje sú hlasným budíčkom pre politikov, aby konečne urobili rozhodný krok,“ povedal Holger Bingmann, šéf Nemeckého obchodného zväzu (BGA). Ako dodal, už niekoľko mesiacov jednotlivé ukazovatele naznačovali, že situácia sa zhoršuje. Nemecká vláda však namiesto toho, aby riešila napríklad firemné dane, problémy infraštruktúry a vysoké energetické náklady, zaoberala sa väčšinou inými otázkami, napríklad dôchodkami, dodal Bingmann.

Merkelová už v utorok uviedla, že nemecká ekonomika čelí „náročnému obdobiu,“ dodala však, že „nie je dôvod na paniku a vláda bude konať tak, ako si to situácia v danej chvíli vyžaduje“.

Viacerí priemyselníci však zdieľajú Bingmannove názory. Medzi nimi aj Joachim Lang, prezident Združenia nemeckého priemyslu (BDI), ktorý vyzval vládu v Berlíne, aby „využila svoj súčasný fiškálny priestor na podporu ekonomiky“. Ako dodal, „Nemecko čakajú pochmúrne mesiace, ktoré sa môžu zmeniť na roky, ak politickí predstavitelia neprídu s energickými opatreniami“.

Hovorca ministerstva financií však trvá na tom, že vláda už začala s opatreniami na podporu rastu. Ich súčasťou by malo byť napríklad aj zrušenie takzvanej solidárnej dane, ktorú v Nemecku zaviedli po zjednotení krajiny s cieľom pomôcť ekonomike východného Nemecka.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #eurozóna #HDP
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy