Litva si euro pochvaľuje, ale Litovci ho nemilujú

11.08.2019 22:15
Litva, euro
Litva sa 1. januára 2015 stala 19. členskou krajinou eurozóny. Autor: ,

Litva podľa ministra hospodárstva Virginijusa Sinkevičiusa profitovala zo zavedenia eura.

Litva prijala spoločnú európsku menu na začiatku roka 2015 ako 19. a doteraz posledná krajina Európskej únie (EÚ). Euro malo rozsiahly vplyv na ekonomiku, povedal pre nemeckú agentúru DPA Sinkevičius.

Vstup Litvy do eurozóny spôsobil, že ratingové agentúry zvýšili hodnotenie úverovej bonity krajiny, čo vláde zlacnelo požičiavanie na trhu. Takisto sa odstránili náklady na menové prepočty a zlacnili sa cezhraničné platby v eurách, uviedol Sinkevičius. Jeho hodnotenie potvrdzujú aj analýzy a údaje litovskej centrálnej banky.

Napriek tomu sa euro medzi obyvateľmi Litvy neteší príliš veľkej popularite. Podľa prieskumu Eurobarometra z konca roka 2018 spoločnú menu pozitívne hodnotilo len 42 % opýtaných, takmer rovnaké percento (40 %) ju pokladá za zlú vec pre krajinu. Euro má tak v Litve najmenšiu podporu spomedzi všetkých krajín eurozóny.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#euro #eurozóna #Litva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku