Nabažili sa Slováci úverov? Tempo rastu pôžičiek sa spomaľuje

05.08.2019 13:26

Opatrenia Národnej banky Slovenska (NBS) v spojení s postupným nasycovaním dopytu stlačili tempo rastu úverov domácnostiam na dlhoročné minimum.

Ako ďalej pre agentúru SITA povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Bašták, tieto vplyvy samozrejme budú vplývať na trh s úvermi aj v nasledujúcich mesiacoch. „V druhom polroku môžeme očakávať ďalšie mierne spomalenie,“ skonštatoval Bašták.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska úvery súkromnému sektoru vzrástli v júni medzimesačne o 0,4 %. Medziročná dynamika sa znížila o 0,9 percentu­álneho bodu na 7,1 %. „Zhoršený sentiment v zahraničí sa prejavuje v opatrnosti firiem, ktoré znižujú dopyt po úveroch,“ informovala centrálna banka. Medziročný rast úverov podnikom spomalil v druhom štvrťroku na 4,2 % z 8,3 % v prvom štvrťroku.

Medziročný rast úverov domácnostiam sa v druhom štvrťroku spomalil na 9,1 % z 10,2 % v prvom štvrťroku. Dopyt domácností po úveroch podľa Národnej banky Slovenska ochladzuje, k čomu prispievajú jej opatrenia a slabší sentiment. Banky sa snažia pozdvihnúť záujem domácností o úvery znížením úrokových sadzieb, najmä zo spotrebiteľských úverov. Napriek tomu sa v júni stav úverov na spotrebu zvýšil len o 7 mil. eur.

Z pohľadu Európy podľa Baštáka ešte stále patríme medzi krajiny s najvyšším rastom úverovania obyvateľstva. „Miernejšie tempo je z pohľadu dlhodobej udržateľnosti dlhu domácností priam nevyhnutné. Pozitívnym faktom je, že zadlženie domácností voči HDP sa v posledných dvoch kvartáloch vcelku stabilizovalo a nestúpa už tak prudko ako v predošlých rokoch,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne.

Vklady domácností v druhom štvrťroku mierne zvoľnili oproti začiatku roka a ich rast sa zdanlivo stabilizoval na úrovni okolo 7 % medziročne. „V nasledujúcich mesiacoch neočakávame výraznejší odklon od tejto hodnoty. Kladne môžeme hodnotiť aj rast hodnoty podielových fondov, ktoré sa po horšom konci roka 2018 opäť rozbehli,“ dodal Bašták.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úvery #NBS #domácnosti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku