V zdražovaní potravín je Slovensko na čele Európskej únie

Slovensko predbehlo rastom cien potravín v júni celú EÚ. Potraviny na pultoch slovenských obchodov zdraželi v šiestom mesiaci o 0,5 %. Aj keď obchodníci ženú ceny nahor, slovenskí potravinári čelia podľa agrorezortu neustálemu tlaku dodávať im za nižšie ceny.

24.07.2019 13:08 , aktualizované: 18:23
debata (122)

„Ceny potravín na Slovensku rástli v júni najvyššie spomedzi všetkých krajín V4. V Česku, v Poľsku a ani v Maďarsku ceny nestúpli tak vysoko ako u nás. Zdražovanie pritom vôbec neodzrkadľuje ceny, za ktoré nakupujú reťazce potraviny od slovenských dodávateľov. Dodávatelia sú naopak dlhodobo tlačení zľavovať zo svojich cien, čo im bráni dostatočne investovať do nových technológií, slušne zaplatiť zamestnancov a pokrývať rastúce ceny surovín. Opäť sa potvrdzuje, že obchodníci zneužívajú svoju dominantnú silu na úkor spotrebiteľov a dodávateľov,“ uviedla v stredu ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Tesne za Slovenskom skončilo v porovnaní rastu cien potravín vo Visegrádskej skupine (V4) v júni Poľsko s nárastom 0,4 percenta. Česi nakupovali v júni potraviny o 0,1 percenta drahšie. V Maďarsku ceny potravín dokonca klesli, a to o 0,2 percenta.

„Zdražovanie sa deje aj napriek faktu, že viaceré reťazce pred niekoľkými mesiacmi avizovali dlhodobé zmrazenie cien alebo dokonca ich zníženie. Dnes sme svedkami toho, že išlo len o prázdne sľuby,“ podotkol generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Milan Lapšanský.

Slováci si v júni v rámci V4 najviac priplatili za bravčové mäso a ovocie, ktoré zdraželo o sedem percent. Podľa MPRV ide pritom o výrazný nárast aj v porovnaní s EÚ, v ktorej ovocie zdraželo v priemere o 0,7 percenta. Z pohľadu celej EÚ naďalej stúpa cena zemiakov, ktoré dosiahli vrchol v máji, v ktorom zdraželi o 6,7 percenta. Ich zdražovanie pokračovalo aj v júni, keď cena zemiakov narástla o 1,6 percenta. V porovnaní s májom 2019 v rámci EÚ naopak zlacneli vajíčka, a to o 4,5 percenta. Cena cukru po mesiaci klesla v EÚ o 0,1 percenta a zlacnela aj zelenina – o 1,5 percenta.

Agrorezort si chce posvietiť na ekonomicky oprávnené náklady. Dodávatelia potravín sa totiž podľa MPRV dosť často sťažujú, že ich obchodníci nútia predávať aj pod výrobné náklady. Ak sa takéto praktiky preukážu, obchodníkom hrozia sankcie.

„Našim cieľom sú vyvážené vzťahy medzi dodávateľmi a obchodníkmi. Je neakceptovateľné, aby obchodníci neustále dvíhali ceny na úkor dodávateľov aj spotrebiteľov. Som presvedčená o tom, že na taký dramatický rast cien potravín nie je dôvod. Naopak, je tu dostatočne veľký priestor na to, aby boli dodávatelia lepšie zaplatení a zároveň zákazníkom by nemuseli rásť pultové ceny,“ uzavrela ministerka Matečná.

Obchodníci: My za to nemôžeme

Zväz obchodu SR odmieta stanovisko ministerstva pôdohospodárstva, že za rastom cien potravín sú obchodníci. Uviedol to pre TASR Martin Katriak, prezident ZO SR v reakcii na tvrdenia agrorezortu, že Slovensko predbehlo rastom cien potravín v júni celú skupinu V4. Aj keď podľa MPRV obchodníci ženú ceny nahor, slovenskí potravinári čelia neustálemu tlaku dodávať im za nižšie ceny.

„Nerozumieme tejto rétorike a považujeme ju za nekompetentnú. Informačné zdroje týkajúce sa cien potravín jednoznačne hovoria o náraste svetových cien potravín, ktoré … ‚v máji vzrastali už piaty mesiac za sebou, pretože zlé počasie, atď …‘. A navyše slovenské špeciality, ako nárast cien práce, energií a pohonných hmôt sú ďalším objektívnym faktorom, ktorý má vplyv na plošný rast cien. Teda nie obchodníci, ale vyššie uvedené reálie sú dôvodom rastu cien potravín. Taká je pravda,“ spresnil Katriak.

122 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #Európska únia #reťazce #V4 #potravinári