Zahraničný obchod KĽDR spadol na polovicu, pre prísne sankcie

20.07.2019 07:57

Celkový objem zahraničného obchodu KĽDR, teda vývoz a dovoz dohromady, sa vlani znížil o 48,8 percenta na 2,84 miliardy USD.

Bola to najnižšia úroveň za posledných desať rokov. Pokles zaznamenal celkový obchod už druhý rok za sebou, pretože zahraničné krajiny uplatňujú prísne hospodárske sankcie voči KĽDR. Uviedla to agentúra Kjódó s odvolaním sa na údaje od juhokórejskej vládnej agentúry pre propagáciu obchodu a investícií.

Vývoz z KĽDR sa vlani znížil o 86,3 percenta na 243 miliónov USD. Dovoz do krajiny sa prepadol o 31,2 percenta na 2,6 miliardy USD. Kjódó tiež upozornila, že celkový objem obchodu sa prvýkrát od roku 2011, keď sa vodcom krajiny stal Kim Čong-un, prepadol pod úroveň troch miliardy USD.

V roku 2017 sa Bezpečnostná rada OSN rozhodla zaviesť prísnejšie sankcie s cieľom zabrániť KĽDR vo vývoji jadrových zbraní a balistických striel. Okrem iného bol obmedzený dovoz ropných produktov a ropy do krajiny a zakázaný bol vývoz uhlia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#KĽDR #sankcie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku