Libra padá, v júli sa investori boja októbra

Britská libra padla v utorok na viac než dvojročné minimum. Hlavným dôvodom je nárast obáv z toho, čo sa stane na konci októbra, keď má Veľká Británia opustiť Európsku úniu (EÚ).

16.07.2019 19:18
debata (2)

Kurz libry voči americkému doláru padol v utorok o 0,7 % a predpoludním sa dostal na 1,2418 USD/GBP. Kurz libry voči doláru bol najslabší za 27 mesiacov (od apríla 2017), voči euru klesol na 6-mesačné minimum. Libra zaznamenala voči spoločnej európskej mene oslabenie už 10 týždňov po sebe, čo je najdlhšia zaznamenaná takáto séria.

Podľa expertov libra zrejme bude ďalej klesať. Hlavným dôvodom aktuálneho oslabovania je pokračujúci súboj o to, kto nahradí Theresu Mayovú a stane sa lídrom konzervatívcov a britským premiérom. V hre zostávajú už len bývalý starosta Londýna a minister zahraničných vecí Boris Johnson, ktorý je favoritom, a súčasný minister zahraničných vecí Jeremy Hunt. Obaja sa pred členmi konzervatívnej strany prezentujú ako zástancovia tvrdého postoja voči EÚ pri rokovaniach o brexite a tvrdia, že sú pripravení opustiť Úniu bez dohody 31. októbra.

V pondelkovej (15. 7.) televíznej debate označili takzvanú írsku poistku, ktorá mala zabrániť vzniku tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskom, za mŕtvu, keďže by mohla uväzniť Britániu v colnej únii s EÚ.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #libra #Brexit
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy