Prúd iránskej ropy do ázijských štátov stále slabne

29.06.2019 15:39

Štyri kľúčové ázijské ekonomiky doviezli minulý mesiac z Iránu najmenej ropy za posledných päť rokov. Čína a India začali totiž v reakcii na americké sankcie postupne znižovať dovoz suroviny z blízkovýchodnej krajiny a Južná Kórea a Japonsko ho zastavili úplne. Ukázali to v piatok zverejnené údaje z ropných trhov.

Celkový dovoz na územie štyroch najväčších dovozcov iránskej ropy dosiahol v máji 386.021 barelov denne (1 barel = 159 litrov). Oproti máju minulého roka to znamená pokles o 78,5 % a zároveň najnižší objem dovozu v priebehu mesiaca od začatia evidovania príslušných údajov agentúrou Reuters v roku 2014.

Na porovnanie, v apríli dosiahol dovoz ropy z Iránu do spomínaných štyroch ázijských krajín 1,62 milióna barelov denne, čo bolo 9-mesačné maximum. Krajiny sa totiž snažili doviezť čo najväčší objem ropy, než do platnosti vstúpi ukončenie výnimky na dovoz suroviny z Iránu. Výnimku dostalo pôvodne osem krajín, vrátane spomínaných štyroch ázijských, pričom platiť prestala začiatkom mája.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ropa #USA #Irán #sankcie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku